40. rocznica powstania Studenckiego Komitetu Solidarności we Wrocławiu
– Bez SKS-u nie byłoby NZS. Gdyby nie ostatni człon nazwy SKS – Solidarność – związek o takiej nazwie by nie powstał. Nie powstałaby solidarnościowa formacja i tradycja. Nie powstałby mit „Solidarności” jako znak rozpoznawczy i marka współczesnej Polski – pisał Andrzej Chwalba, profesor nauk humanistycznych.
Studenckie Komitety Solidarności powstały w pięciu ośrodkach akademickich na przełomie 1977 i 1978 roku. Impulsem do ich organizowania było zamordowanie Stanisława Pyjasa, krakowskiego studenta i współpracownika Komitetu Obrony Robotników.
Wrocławski SKS został powołany 14 grudnia 1977 roku i szybko stał się jednym z najaktywniejszych SKS-ów oraz ważnym elementem opozycji w Polsce przed Sierpniem 1980 roku. Jego działacze odegrali istotną rolę w powstaniu „Solidarności” oraz Niezależnego Zrzeszenia Studentów. Stali się również inicjatorami i uczestnikami wielu podziemnych organizacji i inicjatyw opozycyjnych w latach stanu wojennego, jak choćby Ruchu „Wolność i Pokój”, Solidarności Polsko-Czechosłowackiej czy Pomarańczowej Alternatywy.
W programie obchodów różnicowych, które odbędą się w Centrum Historii Zajezdnia, znalazła się prezentacja 3-tomowej publikacji poświęconej SKS oraz panel dyskusyjny, w którym udział wezmą: Jarosław Broda, Andrzej Mietkowski i Kamil Dworaczek – jeden z autorów publikacji. Całość poprowadzi profesor Krzysztof Kawalec. Wstęp wolny.
Centrum Historii Zajezdnia
ul. Grabiszyńska 184
sobota, 25 listopada
godz. 12:00 - 18:00
40. rocznica powstania SKS we Wrocławiu | program
12:00 | Msza św. w kościele pw. św. Wojciecha, pl. Dominikański 2
16:00 | Prezentacja publikacji oraz panel dyskusyjny w Centrum Historii Zajezdnia, ul. Grabiszyńska 184
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.