Kocioł Łomniczki? W Karkonoszach takiego miejsca oficjalnie nie ma
Oficjalnie jednak istnieje wyłącznie Kocioł pod Śnieżką. To nazwa oficjalna - jedyna legalna, poinformowała Kierownik Wydziału Państwowego Rejestru Nazw Geograficznych, Bogumiła Morawska. Wszystkie instytucje realizujące zadania publiczne mogą używać tylko tej.
Waldemar Draheim z Karpacza:
- To jest po prostu głupie - mówi przewodnik sudecki Robert Pawłowski:
Historyk Przemysław Wiater mówi, że zamieszanie dotyczy też nazw szczytów, skał, miejscowości i ich części a nawet łąk jak np. Hala Izerska, która przecież tatrzańską halą nie jest:
Zamieszanie z nazwami dotyczy także np. szczytu Śmielca. Dla Niemców i Czechów jest to Wielki Szyszak, ale nie wiedzieć czemu polska oficjalna nazwa Wielki Szyszak została nadana sąsiedniej górze, dla Czechów i Niemców będącej Wielkim Kołem, która dawniej była także nazywana tak po polsku. Problem dotyczy Wąwozu Kamieńczyka, który wąwozem nie jest, bo w wąwozie nie może płynąć woda. Jest raczej kanionem czy bardziej po polsku przełomem.
Nazwy można zmienić. Odpowiednią uchwałę musi podjąć rada gminy, złożyć wniosek do MSWiA za pośrednictwem właściwego wojewody. Przesłany wniosek podlega zaopiniowaniu przez Komisję Nazw Miejscowości i Obiektów Fizjograficznych. Jeśli zmiana zostanie rozpatrzona pozytywnie, zostaje ujęta w odpowiednim rozporządzeniu.
INFORMACJA Z BIURA PRASOWEGO MSWiA:
"Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Administracji Publicznej z 28 maja 1949 r. o przywróceniu i ustaleniu nazw miejscowości, urzędową nazwą obiektu jest Kocioł pod Śnieżką.
Wszystkie podmioty realizujące zadania publiczne są odpowiedzialne za prawidłowe używanie nazw – mówi o tym ustawa o urzędowych nazwach miejscowości i obiektów fizjograficznych (Dz. U. z 2003 r., Nr 166, poz. 1612 z późn. zm.). Zgodnie z tą ustawą urzędowa nazwa jest ustalana, zmieniana lub znoszona na wniosek rady gminy, na której obszarze znajduje się miejscowość lub obiekt fizjograficzny (np. wyżyna, nizina, góra, jezioro). Rada gminy przedstawia taki wniosek MSWiA za pośrednictwem właściwego wojewody. Przesłany wniosek podlega zaopiniowaniu przez Komisję Nazw Miejscowości i Obiektów Fizjograficznych. Jeśli zmiana zostanie rozpatrzona pozytywnie, zostaje ujęta w odpowiednim rozporządzeniu."
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.