TOP5 najlepszych dolnośląskich wynalazków - wygrywają super uszczelki !
Głosowanie potrwa do soboty, 23 września do godziny 11.30. Codziennie można oddać głos. O zwycięstwie może zdecydować nota lub liczba oddanych głosów. System wylicza średnią z tych dwóch wartości i ustawia lidera na pierwszym miejscu. Głosy oddawane z adresów IP będących węzłami sieci TOR oraz serwerami proxy oraz głosy oddane przez roboty będą usuwane.
TOP5 RADIA WROCŁAW SŁUCHAJ ZAWSZE W SOBOTĘ O 12 00
Aparat ratunkowo-ucieczkowy
Fot: JRGH W Sobinie
Kilometr pod ziemią na przodku kopalni świst powietrza, albo choćby delikatny odgłos kruszących się ścian może być zapowiedzią poważnych kłopotów. Górnicy z KGHM "Polska Miedź" wiedzą, jak niebezpieczne potrafią być gazy, które przez miliony lat nagromadziły się pod ziemią. W takich momentach każda sekunda decyduje o życiu. I nie ma czasu na poszukiwania butli z tlenem, odkręcanie zaworów. Prace nad wynalazkiem, który ratuje ludzkie życie trwały kilka lat, ale nie byłoby tego urządzenia, gdyby nie dziesięciolecia doświadczeń pracowników miedziowego holdingu.
Hyperloop
Fot. hyperpoland.com
Hyperloop to zupełnie nowy środek transportu, połączenie pociągu i samolotu, który umożliwi podróż np. z Krakowa do Gdańska w 35 minut z prędkością bliską prędkości dźwięku. Kapsuła pojazdu porusza się w specjalnej rurze, w której ciśnienie jest tak niskie jak na wysokości 10 kilometrów, dzięki temu znacząco jest zredukowany opór powietrza. Maszyna porusza się bez kontaktu z podłożem, wykorzystując magnetyczną lewitację oraz łożyska powietrzne."Obecnie w skład Hyper Poland University Team, wchodzi 25 ambitnych młodych inżynierów z Politechniki Warszawskiej oraz Politechniki Wrocławskiej.
Super uszczelki
Zespół inżynierów z przygranicznego Gambitu w Lubawce zgłosił całą serię patentów dotyczących uszczelnień. Wydaje się , ze w takiej dziedzinie jak uszczelki powiedziano już wszystko. Tymczasem jak się okazuje szybko rozwija się segment uszczelnień semi-metalowych, czyli zbudowanych z metalu i innych materiałów. Warto też zaznaczyć, że uszczelnienia z Lubawki zostały wykorzystane w Japonii do zabezpieczenia zbiorników skażonej wody po awarii w elektrowni atomowej Fukushima.
Pierwsza skrzynka pocztowa
Foto: arch. Muzeum Miedzi w Legnicy
W tym roku mija dokładnie 175 lat od momentu, gdy po raz pierwszy w Polsce wywieszono skrzynki pocztowe. Pojawiły się one na ścianach różnych budynków użyteczności publicznej w Warszawie. A czy zastanawialiście się jak wyglądała pierwsza w historii skrzynka na listy? Tego dokładnie nie wiadomo - prawdopodobnie została zbudowana z drewna. Historycy uważają, że był to wynalazek legnicki i to wyprzedzający epokę kopert oraz znaczków o dwa stulecia. Specjalna wystawa mówiąca o tej skrzynce miała miejsce w Muzeum Miedzi w Lenicy w okresie listopad 1994 - luty 1995.
ScanSAT - pierwszy polski satelita obserwacyjny
We Wrocławskim Parku Technologicznym powstaje ScanSAT - pierwszy polski satelita obserwacyjny o wysokiej rozdzielczości. To jest kosmiczny wrocławski wynalazek. Wniosek o dofinansowanie satelity otrzymał pozytywną ocenę Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, zajmując jednocześnie pierwsze miejsce w rankingu wszystkich ocenionych projektów w ramach prestiżowego programu szybka ścieżka
TOP5 RADIA WROCŁAW SŁUCHAJ ZAWSZE W SOBOTY O 12 00
Partner programu TOP5 Radia Wrocław:
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.