Ptasi raj. W Dolinie Baryczy żyje aż 280 gatunków
- Na przestrzeni lat w Dolinie Baryczy, łącznie udało się zaobserwować ponad 300 gatunków ptaków. Na stałe można spotkać około 280 gatunków, z czego 169 to są gatunki lęgowe - opowiada Maciej Kowalski ze Stowarzyszenia Dolina Baryczy:
Ponad połowa gatunków w Miliczu zakłada swoje gniazda. Oprócz tego ponad 20 gatunków tylko czasami zagląda na stawy, co zazwyczaj budzi sensację wśród naukowców badających ptaki. Tak było i w tym roku. - Zdecydowanie z najciekawszych był to nur lodowiec, pelikan kędzierzawy i żuraw kanadyjski. Nur lodowiec to gatunek północny, zdarza się w Polsce, natomiast na mapie Parku Krajobrazowego Doliny Baryczy to są pojedyncze stwierdzenia na kilka lat - mówi ornitolog Aleksandra Wąsińska
Nur lodowiec - gatunek dużego wędrownego ptaka wodnego z rodziny nurów. Lodowiec, jak sama nazwa wskazuje, jest gatunkiem arktycznym
Pelikan kędzierzawy - gatunek dużego, wędrownego ptaka wodnego z rodziny pelikanów. Występuje wyspowo, głównie w południowo-zachodniej Azji, poza tym w Europie: w deltach Wołgi i Dunaju.
Żuraw kanadyjski - gatunek dużego ptaka z rodziny żurawi (Gruidae), zamieszkujący północną część Ameryki Północnej (Kanadę, Alaskę i północ USA) oraz północno-wschodnią Syberię.
Rezerwat Doliny Baryczy jest objęty szczególną ochroną, między innymi w europejskim programie Natura 2000. Co roku przyjeżdżają tam tysiące turystów zainteresowanym tzw. birdwatchingiem, czyli podglądaniem ptaków. Sezon ornitologiczny trwa od wczesnej wiosny do jesieni, bo we wrześniu odławia się karpie, a więc wiele gatunków ptaków zatrzymuje się w okolicznych lasach w poszukiwaniu pokarmu.
Więcej informacji: Ptaki w Dolinie Baryczy
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.