Po 400 złotych miesięcznie dla represjonowanych w PRL

pk, mat. prasowe | Utworzono: 2017-06-27 12:51 | Zmodyfikowano: 2017-06-27 12:51
Po 400 złotych miesięcznie dla represjonowanych w PRL - mat. prasowe Senatu / Flickr / fot. Katarzyna Czerwińska / Kancelaria Senatu
mat. prasowe Senatu / Flickr / fot. Katarzyna Czerwińska / Kancelaria Senatu

Główne założenia nowelizacji przedstawił p.o. Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk. Jednym z najważniejszych z nich jest przyznanie działaczom opozycji antykomunistycznej i osobom represjonowanym w okresie PRL comiesięcznego świadczenia pieniężnego w wysokości 402,72 zł. Świadczenie to będzie przyznawane bezterminowo i bez względu na dochód.

Poza zmianą zasad przyznawania świadczenia pieniężnego, w nowelizacji przewidziano też modyfikację reguł przyznawania pomocy finansowej. W szczególnych przypadkach Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych będzie przyznawał pomoc jednorazową do wysokości 300% najniższej emerytury. Przewidziano też pomoc okresową, która może być udzielana najdłużej przez pół roku, w wysokości 100% najniższej emerytury miesięcznie.

Dawni działacze opozycji będą mogli otrzymać środki na częściowe pokrycie kosztów zakupu wózka inwalidzkiego, sprzętu rehabilitacyjnego, przedmiotów ortopedycznych, środków pomocniczych, dostosowanie pomieszczeń mieszkalnych do rodzaju inwalidztwa oraz opłacanie pomocy pielęgnacyjnej.

Powstanie także Rada do Spraw Działaczy Opozycji Antykomunistycznej oraz Osób Represjonowanych z Powodów Politycznych, która działać będzie przy Szefie Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych jako organ opiniodawczo-doradczy (analogiczna do Rady do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych).

Zmianie ulegnie też usytuowanie dotychczasowych rad konsultacyjnych do spraw działaczy opozycji i osób represjonowanych – zgodnie z nowelizacją będą działać przy wojewodach, a nie przy marszałkach województw.

Wraz z nowelizacją ustawa o działaczach opozycji antykomunistycznej i osobach represjonowanych z powodów politycznych zmienia charakter z pomocowego na godnościowy – tak, jak jest to w przypadku weteranów walk o niepodległość RP w latach 1939-1956.


Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.