O Bożym Ciele z dr. Ks. Kacprem Radzkim [POSŁUCHAJ]

Tomasz Sikora, MK | Utworzono: 2017-06-15 12:00 | Zmodyfikowano: 2017-06-15 12:00
O Bożym Ciele z dr. Ks. Kacprem Radzkim [POSŁUCHAJ] - Fot. Wikipedia
Fot. Wikipedia

Wierni katolicy szczególnie wspominają Ostatnią Wieczerzę i Przeistoczenie chleba i wina w Ciało i Krew Jezusa Chrystusa. Pamiątkę tego wydarzenia Kościół katolicki obchodzi także w Wielki Czwartek, wtedy jednak rozpamiętuje się również Mękę Jezusa Chrystusa, uroczystość Bożego Ciała natomiast ma charakter dziękczynny i radosny. W Polsce obchodzi się ją w czwartek po Uroczystości Trójcy Świętej, a więc jest to święto ruchome, wypadające zawsze 60 dni po Wielkanocy. Najwcześniej może przypaść 21 maja, najpóźniej 24 czerwca. W niektórych krajach przenoszone jest na kolejną niedzielę.

O istocie Bożego Ciała:

Czy wierni rozumieją o co chodzi w tym święcie?

W Polsce po raz pierwszy wprowadził tę uroczystość biskup Nankier w 1320 r. w diecezji krakowskiej. W 1420 na synodzie gnieźnieńskim uznano uroczystość za powszechną, obchodzoną we wszystkich kościołach w państwie. W późnym średniowieczu i w renesansie największym sanktuarium kultu Bożego Ciała w Polsce był poznański kościół Bożego Ciała.

Czy ołtarzy mogłoby być 8, 12, albo 2?

Jak powstają kazania?

W Polsce obchody uroczystości wiążą się z procesją z Najświętszym Sakramentem po ulicach parafii. Procesja zatrzymuje się kolejno przy czterech ołtarzach, przy których czytane są związane tematycznie z Eucharystią fragmenty czterech Ewangelii.

 Czemu czasami jedne kazania są dobre, a inne to prawdziwa udręka?

  Dlaczego w Boże Ciało jest procesja?

 

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.