Wyremontowano przeprawę mostową nad potokiem Łomniczka
- Dzięki ukończonej inwestycji dofinansowanej przez nasz Fundusz na terenie KPN został przywrócony dawny przebieg szlaku żółtego z Karpacza do schroniska nad Łomniczką - mówi Hubert Papaj, zastępca prezesa zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.
W efekcie "odetchnie" karkonoska przyroda, ponieważ zwiedzający Park nie będą już wędrować po dodatkowej, zastępczej trasie, która została wytyczona na odcinku o długości ponad kilometra. Inwestycja ma również ważne znaczenie dla ochrony przeciwpożarowej cennej przyrody Parku. Przywrócony do użytkowania szlak żółty umożliwi szybszy dojazd na wypadek pożaru. Odwiedzający Park mogą teraz bez przeszkód zwiedzać ścieżkę przyrodniczą "Dolina Wilczego Potoku". Co warte podkreślenia, na ścieżce są również prowadzone zajęcia z edukacji ekologicznej. Z przeprawy skorzystają także zwolennicy przyjaznej środowisku turystyki rowerowej i jeździectwa.
Nowo otwarty obiekt został wykonany na początku XX wieku. Deszcze i powodzie spowodowały jednak tak znaczne uszkodzenia, że groziło to jego zawaleniem. Eksperci ocenili jednak, że konstrukcja przeprawy pozostała nienaruszona i nadaje się ona do remontu. Wartość zadania wyniosła ponad 0,7 mln złotych, w tym około 300 tys. zł pochodziło z dotacji przyznanej przez zarząd i radę nadzorczą WFOŚiGW we Wrocławiu.
KPN został powołany dla ochrony najcenniejszych przyrodniczo i najpiękniejszych krajobrazowo terenów: torfowisk wysokich, zarośli kosówki, gołoborzy czy kotłów polodowcowych. Park posiada ponad 100 km szlaków turystycznych. Rocznie gości w KPN ok. 5,5 tys. turystów. - Specjaliści oszacowali, że ponad 60 proc. zagrożeń dla przyrody Parku jest związana z turystyką i służącą jej infrastrukturą - mówi Hubert Papaj. To m.in. procesy erozyjne spowodowane ruchem pieszym, wydeptywanie roślinności, zakłócanie naturalnego spływu wód i nielegalne wędrówki turystów poza wyznaczonymi szlakami.
Zadanie na potoku Łomniczka, to część większego projektu pn. "Ograniczenie antropopresji na ekosystemy Karkonoskiego Parku Narodowego". Realizowane prace to m.in.: naprawy i czyszczenie przepustów, rowów, progów na szlakach turystycznych i drogach wewnętrznych KPN, grodzenie dzikich przejść oraz naprawa i konserwacja uszkodzonych barierek wzdłuż szlaków turystycznych i przy punktach widokowych.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.