Poznaliśmy najlepsze polskie uczelnie. Jak poradził sobie Wrocław?

Michał Kazulo, materiały prasowe | Utworzono: 2017-06-12 11:05 | Zmodyfikowano: 2017-06-12 11:05
Poznaliśmy najlepsze polskie uczelnie. Jak poradził sobie Wrocław? - Fot. Wikipedia
Fot. Wikipedia

Ranking Perspektyw uwzględnia 29 wskaźników zgrupowanych w siedem kryteriów:

  • Prestiż
  • Absolwenci na rynku pracy
  • Potencjał naukowy
  • Efektywność naukowa
  • Potencjał dydaktyczny
  • Innowacyjność i Umiędzynarodowienie

Czyni to z niego jeden z najbardziej rozbudowanych rankingów edukacyjnych na świecie. Jest też jednym z czterech, które posiadają międzynarodowy certyfikat jakości. Jego metodologię opracowuje Kapituła pod przewodnictwem prof. Michała Kleibera, b. prezesa Polskiej Akademii Nauk.

- Nasz ranking, publikowany już po raz 18., jest potrzebny zarówno kandydatom na studia, szukającym najlepszych dla siebie kierunków i uczelni, jak i środowisku akademickiemu, dla którego jest swego rodzaju "lustrem". Widać w nim sukcesy, ale również niedociągnięcia, które trzeba poprawić - mówi Waldemar Siwiński, prezes Fundacji Edukacyjnej Perspektywy, inicjator rankingu.

Nowym wskaźnikiem uwzględnionym w rankingu są "Ekonomiczne losy absolwentów", oparte na ogólnopolskim badaniu przeprowadzonym przez MNiSW. Spowodowało to poprawę pozycji niektórych politechnik i uczelni niepublicznych, których absolwenci są preferowani przez pracodawców.

Ranking Szkół Wyższych Perspektywy 2017 to w istocie cztery rankingi odzwierciedlające różne misje pełnione przez polskie uczelnie. Są to:

  • Ranking Uczelni Akademickich - obejmujący wszystkie szkoły wyższe (z wyjątkiem uczelni artystycznych) posiadające uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora;
  • Ranking Uczelni Niepublicznych - obejmujący niepubliczne szkoły wyższe posiadające uprawnienia do kształcenia co najmniej na poziomie magistra;
  • Ranking Państwowych Wyższych Szkół Zawodowych - obejmujący uczelnie publiczne posiadające uprawnienia do kształcenia na poziomie magistra lub licencjata (inżyniera).
  • Ranking Kierunków Studiów - obejmujący rekordową liczbę 68 kierunków studiów (21 więcej niż przed rokiem). Ranking jest podzielony na obszary odwzorowujące klasyfikację Krajowych Ram Kwalifikacji.

RANKING UCZELNI AKADEMICKICH:

1 Uniwersytet Warszawski
1 Uniwersytet Jagielloński
3 Politechnika Warszawska
4  Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
4 Politechnika Wrocławska
6 Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie
7 Uniwersytet Wrocławski 
8 Gdański Uniwersytet Medyczny
9 Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
10 Politechnika Gdańska
10 Warszawski Uniwersytet Medyczny

15. Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu

32 Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu

35-Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu

Jak co roku Kapituła przyznała Nagrody Specjalne dla uczelni, które dokonały największego postępu w czołówce rankingu:

  • Nagrodę AWANS 2017 wśród uczelni akademickich otrzymała Politechnika Gdańska (poprawiła pozycję z 15. na 10.).
  • Nagrodę AWANS 2017 wśród uczelni niepublicznych otrzymała Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej (przesunęła się z pozycji 10. na 5.).

Szczegółowe wyniki rankingu opublikował miesięcznik edukacyjny "Perspektywy" i "Dziennik Gazeta Prawna". Dostępne są też one TUTAJ

W zestawieniu akademii wychowania fizycznego najlepsza okazała się wrocławska AWF. Wśród uczelni technicznych na drugim miejscu sklasyfikowano Politechnikę Wrocławską. Uniwersytet Przyrodniczy był trzeci w klasyfikacji uczelni rolniczych, a Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich czwarty wśród uczelni medycznych. Takie samo miejsce wśród uczelni ekonomicznych zajął Uniwersytet Ekonomiczny.


Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.