Pierwsze loty młodych sokołów wędrownych [GALERIA]
W ubiegłym roku informowaliśmy o pierwszym stwierdzonym lęgu sokołów. Przyrodnicy znaleźli wtedy w gnieździe trzy młode: samicę i dwa samce. Sztuczne gniazdo zostało umieszczone i zasiedlone w lasach w okolicach Żmigrodu już kilka lat temu podczas akcji prowadzonej przez Stowarzyszenie na Rzecz Dzikich Zwierząt "Sokół" z Włocławka. - Od jej początku w 2010 roku reintrodukowano na Dolnym Śląsku już ponad setkę tych ptaków - mówi Aleksander Marek Skorupa, prezes zarządu WFOsiGW we Wrocławiu. Sokoły wędrowne są jednym z najrzadszych gatunków w Polsce - podkreśla.
Populacja europejska tych ptaków żyjąca na drzewach całkowicie wyginęła w latach 60-tych. Do zagłady sokołów w całej Europie przyczyniło się m.in. zatrucie środowiska szkodliwym pestycydem DDT.
- Czwórka młodych drapieżników z tegorocznego lęgu została zaobrączkowana - mówi Sławomir Sielicki, prezes Stowarzyszenia na Rzecz Dzikich Zwierząt "Sokół" z Włocławka. - Każdy ma dwie obrączki: niebieską, która oznacza, że sokoły urodziły się na wolności. Obrączka w kolorze zielonym, to znak, że ptak pochodzi z terenów leśnych - wyjaśnia. Obrączki ułatwiają dalsze obserwacje ptaków przy użyciu lornetek.
W 2016 r. przyrodnicy stwierdzili w Polsce 6 zasiedlonych gniazd na drzewach, w tym jedno na Dolnym Śląsku, właśnie w okolicach Żmigrodu. Akcja jest prowadzona na terenie całego kraju. Działania Stowarzyszenia na Rzecz Dzikich Zwierząt "Sokół" były wspierane w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko oraz ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Łączna wartość dotacji udzielonych przez WFOŚiGW we Wrocławiu na dolnośląskie akcje reintrodukcji wyniosła ponad 137 tys. zł.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.