Student Uniwersytetu Medycznego z Wrocławia wysłał raka w kosmos
Swoje dwie pasje, astronomię i medycynę, połączył w projekcie Sky is no limit. Razem z Bartłomiejem Ziętkiem z Politechniki Wrocławskiej wysłał poza atmosferę żywe komórki.
Dawid w konkursie Odysseus Space Contest startował już w poprzedniej edycji. Zazwyczaj badania w czasie lotów kosmicznych są przeprowadzane w skali makro - wiemy, co dzieje się z sercem, nerkami, naczyniami krwionośnymi. Jednak Dawid zauważył, że mało jest badań prowadzonych na poziomie komórkowym. Dlatego rok temu badał wpływ przeciążeń na komórki drożdży i roślin. Swoimi doświadczeniami podzielił się na ostatniej konferencji Puzzel, za co został wyróżniony.
Jak sam przyznaje, tegoroczny projekt jest bardziej zaawansowany. Dzięki temu, że Dawid w trakcie pierwszej edycji poznał Bartka Ziętka, studenta automatyki i robotyki, w tym roku mógł skupić się przede wszystkim na części związanej z badaniem komórek. Dołączył do działającego przy Katedrze i Zakładzie Biochemii Lekarskiej Studenckiego Koła Naukowego Biologii Komórki Nowotworowej. Wkręcony w działalność koła postanowił w tym roku wysłać do stratosfery materiał biologiczny, na którym pracują tu najczęściej – komórki nowotworowe (rak jajnika) oraz komórki zdrowe (fibroblasty z dziąsła). Komórki wróciły i, co zaskakujące, przeżyły.
– Jeżeli mówimy o przestrzeni na takiej wysokości, na jaką wleciał nasz balon wypełniony wodorem (33 km), temperatura jest dużo niższa. Potrafi spaść nawet do -80 °C. Ciśnienie jest dużo mniejsze, jest większa radiacja. Przed lotem byłem pewien, że największym problemem dla komórek będzie temperatura. Jednak wyniki mnie zaskoczyły. Porównałem komórki, które wróciły z tymi, które przygotowywałem podczas symulowanych badań w laboratorium. Widać, że ich przeżywalność nie wynika wprost z obniżonej temperatury. Komórki wysłane poza ziemską atmosferę nie zachowywały się tak samo jak te, które zamroziłem tu, na Uniwersytecie.
Dokładne wyniki obserwacji zaprezentowane zostaną 5 czerwca w Warszawie. Do tego etapu zakwalifikowało się tylko 26 zespołów z całej Europy. 7 czerwca poznamy wyniki konkursu.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.