Czym jest nostalgia? Co to jest resentyment? - Akademia Języka Polskiego z Markiem Waligórą
Wielu z nas ma problemy z właściwym użyciem słów, co do których jesteśmy przekonani, że wiemy co oznaczają. Okazuje się jednak, że nie zawsze znaczą to o czym myślimy. Czym jest "nostalgia"?
- Bardzo często uznajemy to za wspomnienie dzieciństwa, czegoś odległego w czasie, miłego dla nas we wspomnieniach. Rzeczywiście oznacza jednak tylko tęsknotę za ojczyzną - tłumaczy prof. Anna Dąbrowska z Uniwersytetu Wrocławskiego, wiceprzewodnicząca Rady Języka Polskiego i dodaje: - często mylimy też pojęcie "resentymentu".
Wyjaśnienie tych problemów w wieczornym programie Radia Wrocław,
który rozpoczyna się po godz. 22.00
Dziś na tapecie "oportunista"? Czy jest to człowiek, który nie podporządkowuje się pewnym zasadom albo stający w opozycji do zwyczajów? - Nie, wręcz przeciwnie - tłumaczy profesor Anna Dąbrowska z Uniwersytetu Wrocławskiego, wiceprzewodnicząca Rady Języka Polskiego. - Błędna interpretacja może wynikać ze skojarzeniem ze słowem "opór" - dodaje profesor. Posłuchajcie całej audycji:
Obszedłem kiedyś staw. Czy to oznacza że został on ... obszednięty, obeszły?
- Nie, nie można tak powiedzieć; nie każdy czasownik jest czasownikiem przechodnim, czyli charakteryzujący się tym, że można utworzyć stronę bierną. Tutaj nie ma żadnego "obejdzięty" - tłumaczy profesor Anna Dąbrowska z Uniwersytetu Wrocławskiego, wiceprzewodnicząca Rady Języka Polskiego. Posłuchaj całej audycji:
Na cotygodniowe rozmowy o języku polskim w Radiu Wrocław zapraszamy w każdy czwartek o godz. 22.05. Jeśli macie pytania do naszego eksperta, zapiszcie je w komentarzach
Odpowiedź w kolejnych programach
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.