Radni PiS o wojewódzkiej uchwale antysmogowej
Wojewódzka uchwała antysmogowa jak yeti – wszyscy o niej mówią a nikt nie widział. Dlatego radni PiS składają wniosek do przewodniczącego sejmiku o wprowadzenie na najbliższą sesję pełnej informacji o zaawansowaniu prac nad tym dokumentem. Chcą także poznać wyniki badań zanieczyszczeń powietrza w regionie i plan konsultacji społecznych w sprawie uchwały antysmogowej.
Dokument najprawdopodobniej będzie nakazywał wymianę nieatestowanych pieców, tzw. kopciuchów i palenie tylko certyfikowanym paliwem. Ale zdaniem Andrzeja Jarocha – szefa klubu PiS w sejmiku - bez tej uchwały możemy mieć problem z dostępem do centralnych programów.
Obecnie np. we Wrocławiu każdego roku przez około 70 dni są przekroczone dopuszczalne normy zanieczyszczeń. Jednak badania smogu prowadzone są tylko w nielicznych miejscowościach, dlatego namawiamy - zgłoście do nas miasta, gdzie czujecie, że powietrze jest zanieczyszczone - przyjedziemy z ekspertami z Dolnośląskiego Alarmu Smogowego i przeprowadzimy specjalistyczne testy.
54 dolnośląskie gminy już zadeklarowały współpracę przy realizacji tego projektu, ale wciąż nie znamy szczegółów. W budżecie na ten rok nie ma też zapisów o takich wydatkach mówi Andrzej Jaroch:
Według dostępnych danych najgorsze powietrze jest w Nowej Rudzie – stężenia rakotwórczych substancji w powietrzu są tak duże, jakby każdy mieszkaniec tej miejscowości spalał 2500 papierosów rocznie.
Jednak badania smogu prowadzone są tylko w nielicznych miejscowościach, dlatego własne testy przeprowadzi Radio Wrocław wspólnie z Dolnośląskim Alarmem Smogowym – zgłoszenia przyjmujemy na stronie:
Jarosław Perduta rzecznik marszałka województwa: - To poważna sprawa. Uchwała musi być podjęta zgodnie z prawem, po przeprowadzeniu koniecznych, kompleksowych ekspertyz. Te właśnie są przygotowywane. Uchwala musi być tez poprzedzona odpowiednimi konsultacjami, o czym radni PiS doskonale wiedzą. Pominięcie tych etapów po pierwsze mogłoby doprowadzić do jej uchylenia, po drugie czyniłoby ją nieefektywną. Co jeszcze ważniejsze, sama uchwała nie rozwiąże problemu. Ważne są programy wsparcia finansowego dla osób, które będą musiały wymienić piec. Cenna byłaby aktywność radnych PiS na tym polu, zwłaszcza w sytuacji, kiedy rząd PiS likwiduje program KAWKA, jedyną dostępną w tym zakresie pomoc i jednocześnie planuje odebrać samorządom wpływ na działalność funduszy ochrony środowiska.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.