Samorządowcy walczą z suszą w regionie. Wyremontowali dwa zbiorniki retencyjne w Białym Kościele
Gmina Strzelin zakończyła prace remontowe i oczyszczanie zbiorników retencyjnych, które gromadzą potrzebną środowisku wodę. Każda taka inwestycja jest na wagę złota, bo zasoby wodne Polski są niewiele większe niż... pustynnego Egiptu. Na jednego mieszkańca Polski przypada 3 razy mniej wody niż średnio w Europie. Całkowity koszt zadania wspieranego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu wyniósł blisko 0,7 miliona złotych.
Przyrodnicy alarmują, że w szybkim tempie zanikają naturalne torfowiska, bagna, oczka wodne i starorzecza. - Te niekorzystne zjawiska oraz ocieplanie się klimatu przyczyniają się do powracającego zjawiska suszy. Aby wspomóc naturalne procesy zatrzymywania oraz gromadzenia wody buduje się sztuczne zbiorniki - mówi Aleksander Marek Skorupa, prezes zarządu WFOŚiGW we Wrocławiu, która to instytucja dofinansowała prace kwotą ponad 460 tysięcy złotych (w tej kwocie ok. 350 tyś złotych to niskooprocentowana pożyczka a pozostała część jest dotacją). Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego przekazał dotację w wysokości 200 tysięcy złotych. Zbiorniki wyremontowane w Białym Kościele mają łączną powierzchnię blisko 27 hektarów.
W obu akwenach naprawiono korony grobli, oczyszczono zamulone rowy opaskowe i naprawiono urządzenia spiętrzające wodę. W zbiorniku dolnym dodatkowo oczyszczono dno z namułów i usunięto nieszczelności z otaczających zbiorniki wałów. Prace były konieczne ponieważ urządzenia hydrotechniczne służące do piętrzenia i retencjonowania wody, tj. upusty denne i przelewy były częściowo skorodowane. Kontrole techniczne wykazały ubytki betonu i podmycia zbiorników. Inwestycja strzelińskiego samorządu pełni także ważną rolę przyrodniczą. Zalew jest miejscem życia dla wielu gatunków roślin i zwierząt. Zbiorniki wodne w Białym Kościele, niegdyś tworzyły jedno rozlewisko, które powstawało, gdy rzeka Oława wylewała na okoliczne łąki. Po przeprowadzeniu melioracji od lat 70-tych akweny pełnią rolę zbiorników retencyjnych. Są również atrakcyjnym miejscem dla wędkarzy i turystów. Nad brzegami zalewu jest położony ośrodek wypoczynkowy.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.