Ponad 1600 wydarzeń w ramach 24. Europejskich Dni Dziedzictwa
1626 wydarzeń w 431 miejscowościach! W Operze Wrocławskiej odbyła się uroczysta gala podsumowująca 24. edycję Europejskich Dni Dziedzictwa. We wrześniu cała Polska zaangażowała się w przywracanie pamięci o wielkich budowniczych, twórcach kultury, wizjonerach i zabytkach. Tegoroczne hasło brzmiało dość skomplikowanie - "Gdzie duch spotyka się z przestrzenią", ale przesłanie było dość proste - mówi Małgorzata Rozbicka dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa:
- Ukazać: zabytki, obiekty, miejsca w sposób, który nie ogranicza tylko do tego co my widzimy gołym okiem, ale zauważyć, że one mają swoją historię, jakąś swoją treść. Bo treścią jest nawet jak coś zaprojektować, jak coś urządzić.
Dolnośląska parafia wśród laureatów ogólnopolskiego konkursu Generalnego Konserwatora Zabytków na projekt edukacyjny o dziedzictwie. Zarządcy zabytków mogli się pochwalić w jaki sposób upowszechniają wiedzę na temat swojego obiektu. Parafia pod wezwaniem Największej Maryi Panny z Góry Karmel w Głębowicach została wyróżniona w kategorii "Prelekcje, wykłady, warsztaty" za projekt "Wracamy do korzeni". Takie akcje są niedoceniane, ale niezwykle ważne - przekonuje Agnieszka Gajc z Narodowego Instytutu Dziedzictwa:
- Jakąś wiedzę na temat zabytków, czy takich najbardziej znanych zabytków w Polsce, każdy z nas posiada. Często nie zdajemy sobie sprawy, że w naszym najbliższym otoczeniu znajdują się obiekty, który, być może są zapomniane przez historię, ale potrzebują naszej opieki czy uwagi. Często są też przyczynkiem do poszukiwania lokalnej tożsamości.
Ponad 100 osób zaangażowanych w organizację imprezy zostało dziś w Operze Wrocławskiej wyróżnionych. Rozwiązany też został ogólnopolski konkurs na najlepszy projekt edukacyjny o dziedzictwie.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.