Niesamowity świat nietoperzy (ZOBACZ)
Latają dalej niż ktokolwiek sądził - mopki czyli nietoperze zagrożone wyginięciem za nic mają naukowe książki. Znany chiropterolog, dr Tomasz Kokurewicz z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, analizuje właśnie badania prowadzone w Szwecji, gdzie udało się zbadać kolonię karmiących samic.
Naukowcy przyczepili do mopków mikroskopijne nadajniki, które rejestrowały ich nocne łowy. Wyniki były zaskakujące - dodaje naukowiec:
Nietoperz przelatywał 14 km w jedną stronę. To wynik dość zaskakujący ponieważ europejska literatura mówi o 4 km i w takich odległościach trzeba było spodziewać się żerowiska. Nie wiedzieliśmy wcześniej, że one są w stanie pokonywać takie odległości.
Jak dodaje dr Kokurewicz, ma to znaczenie nie tylko naukowe:
Jeżeli mamy chronić teren 4 km wokół kolonii to nie jest większy problem. Możemy tam zrobić obszar natura 2000, możemy zrobić tam rezerwat. I wtedy jesteśmy pewny, że tym nietoperzom krzywda się nie stanie. Ale przy 14 km sprawa się bardzo komplikuje.
Naukowcy jeszcze w tym roku opublikują wyniki najnowszych badań. Natomiast w 2017 testy mają być rozszerzone o badanie ciężarnych samic, które pokonują jeszcze większe odległości.
Posłuchaj całej rozmowy:
część I:
część II:
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.