TOP5 dolnośląskich pomników przyrody (GŁOSOWANIE)
Głosowanie potrwa do soboty 8 października, do godziny 11 30. Codziennie można oddać głos. O zwycięstwie może zdecydować nota lub liczba oddanych głosów. System wylicza średnią z tych dwóch wartości i ustawia lidera na pierwszym miejscu.
Trzy jaskinie Wilcza Jama, Niedźwiedzia Jama i Skalny Wodospad
Do podnóża Wilkołaka (wygasłego wulkanu) w dolinie niewielkiej rzeczki Drążnicy najprościej dotrzeć zielonym szlakiem spacerowym z centrum Złotoryi. Na piechotę, to zaledwie kilkanaście minut normalnym tempem. Warto, bo jakiś kilometr za Złotoryją w kierunku Jeleniej Góry po lewej stronie można odnaleźć nietypowy, bo potrójny pomnik przyrody: Wilcza Jama, Niedźwiedzia Jama i Skalny Wodospad.
Dąb Dziadek we Wrocławiu
We Wrocławiu jest ponad 100 pomników przyrody, wśród nich są aleje, pnącza i drzewa. Niektóre z nich mają swoje imiona miedzy innymi dąb Przewodnik czy Nestor. Jednym z najstarszych jest Dziadek rosnący na obrzeżach Parku Szczytnickiego.
Diabelska Maczuga w Gorzeszowie
W Gorzeszowie, między Krzeszowem a Mieroszowem, stoi pomnik przyrody nieożywionej - Diabelska Maczuga. Samotna prawie 8-metrowa skała stoi przy drodze, ale w sumie w szczerym polu. legenda o Diabelskiej Maczudze dotyczy XII wieku. kiedy rzekomo cystersi budowali klasztor, co tak rozzłościło diabła że chciał w nocy zrzucić na niego głaz. Trochę czart się spóźnił i kiedy leciał nad Gorzeszowem zapiały koguty, moc go opuściła i skałę upuścił. Z rzeczywistością za wiele nie ma to wspólnego, bo fundacja zakonu cystersów w Krzeszowie to przecież ostatnia dekada XIII wieku, a nie wiek XII.
Grab Siedmiu Wspaniałych w Chojnowie
W centrum Chojnowa, tuz obok Urzędu Miasta rozciąga się niewielki, ale uroczy park, w którym bez trudu natknąć się można na nietypową roślinę. Wielu mieszkańców zastanawia się, czy jest to jedno drzewo, które wyrasta z jednego pnia, czy siedem drzew których pnie się zrosły w całość.
Cis z Henrykowa Lubańskiego
Cis z Henrykowa Lubańskiego to prawdopodobnie najstarsze drzewo w Polsce i jeden z najważniejszych w kraju pomników przyrody. Została z niego tylko część, bo resztę odłamała przez laty burza. Cis był cięty szablą przez Kozaków, był świadkiem przemarszu wojsk Napoleona, ale też wizyt pierwszych piastowskich wojów, bo ma co najmniej 1300 lat.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.