Dziś pierwszy odcinek kręconej na Dolnym Śląsku "Komisji Morderstw"
To historie, które aż do dziś pozostały niewyjaśnione. Sprawcy zła skryli się w mroku przeszłości, dowody i narzędzia zbrodni utonęły w zakurzonych archiwach. Aby wymierzyć po latach sprawiedliwość, musimy zanurzyć się w przeszłości, poznać logikę świata, który już dawno przeminął.
Nowy, 12-odcinkowy serial TVP1 opowiada historię grupy policjantów z Wydziału Spraw Niewyjaśnionych. Kryminalne zagadki z przeszłości wpływają na współczesne sprawy, plączą losy ludzi, zmieniają bieg historii, by w końcu tajemnice ukryte w zakamarkach dolnośląskich archiwów wyszły na jaw.
Dlaczego zdecydowano osadzić się akcję serialu w naszym regionie? Na to pytanie odpowiada scenarzysta i producent "Komisji morderstw" Marcin Kurek:
Scenarzysta zapewnia nas, że serial to nie tylko kryminalne zagadki, ale też tajemnice, które skrywają główni bohaterowie:
Rozwiązywanie zagadek sprzed lat to zadanie jednostki, która od niemieckiego mordkommmission potocznie zwana jest Komisją morderstw. Wydział rozwiązuje m.in. zagadki Breslau lat 30-tych, dotyka sprawy żołnierzy Niezłomnych, zagłębia się w historię Ziem Odzyskanych, analizuje tajemnicze przypadki z czasów II wojny światowej, pokazuje skomplikowane sprawy sekt z lat 80-tych, a także zajmuje się wieloma innymi, niewyjaśnionymi dotąd sprawami kryminalnymi. Za wszystkimi zagadkami, zawsze kryje się jednak człowiek, ze swoimi, słabościami, ułomnościami, pożądaniem, obłędem, czy też miłością, które popychają go na drogę przestępstwa.
Nierozwikłane sprawy sprzed lat rozwiązywać będą: inspektor Alicja Grześkowiak (Małgorzata Buczkowska), podinspektor Maciej Stasiński (Krzysztof Pieczyński), aspirant Dominik Hertz (Marcel Sabat). Towarzyszyć im będzie szalenie inteligentny i tajemniczy doktor Adam Frejncz (Paweł Małaszyński).
„Komisja morderstw” to kolejny po „Głębokiej Wodzie” serial, którego akcja rozgrywa się na Dolnym Śląsku. Zobaczymy w nim tajemnicze wnętrza i piękne dolnośląskie plenery – zdjęcia kręcone będą m.in. we Wrocławiu, na zamkach w Kliczkowie i Książu, terenach poradzieckich w Krzywej, w Legnicy, Ząbkowicach, w Karkonoszach, Górach Sowich, na Stawach Milickich, na Górze Ślęży, w Hucie Szkła Julia oraz w „złotym kompleksie” RIESE w okolicach Wałbrzycha.
Reżyseria: Jarek Marszewski, Adrian Panek
Obsada: Małgorzata Buczkowska, Krzysztof Pieczyński, Marcel Sabat, Paweł Małaszyński, Arkadiusz Bazak, Zbigniew Stryj, Roman Garncarczyk, Michalina Olszańska
Epizodycznie: Katarzyna Herman, Łukasz Garlicki
Scenariusz: Krzysztof Kopka, Marcin Kurek oraz Waldemar Krzystek, Julia Popkiewicz
Koprodukcja: Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego
Lokacje: Wrocław, Monachium. Retrospekcje: 1938 r.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.