TOP5 dolnośląskich zabytków z listy Narodowego Instytutu Dziedzictwa - wygrywa Wieża w Siedlęcinie
Głosowanie potrwa do soboty 3 września, do godziny 11 30. Codziennie można oddać głos. O zwycięstwie może zdecydować nota lub liczba oddanych głosów. System wylicza średnią z tych dwóch wartości i ustawia lidera na pierwszym miejscu.
Zamek na wodzie w Wojnowicach
Zamek na wodzie w Wojnowicach niedaleko Wrocławia - jak nazwa wskazuje, budowla rzeczywiście stoi na wodzie. Jego historia sięga początku XV wieku. Gotycko-renesansowa twierdza pełniła rolę ozdobnego zamku za miastem, dla kilku bogatych mieszczan. Od dwóch lat ma tam siedzibę Kolegium Europy Wschodniej.
Wieża w Siedlęcinie
Jednym z najwspanialszych zabytków w regionie jest średniowieczna wieża mieszkalna w Siedlęcinie, wzniesiona przy przeprawie przez Bóbr. Za jej budowniczego uważa się Henryka I – księcia jaworskiego. Powstała kiedy książę był nastolatkiem. Być może dlatego nie została ukończona jej największa atrakcja, czyli malunki na ścianach.
Dom Pod Przepiórczym Koszem w Legnicy
Dom Pod Przepiórczym Koszem, to jedna z najbardziej charakterystycznych legnickich kamienic. W samym środku tamtejszego Rynku została wybudowana na początku XVI wieku, a 50 lat później (dokładnie w 1565 roku, gdy do Legnicy zapukał renesans) zyskała specyficzną ozdobę - sgraffiti. To takie monochromatyczne rysunki. Prawdopodobnie w XVIII wieku przestały się one legniczanom podobać, bo fasada budynku została pokryta tynkiem. I dopiero na początku ubiegłego stulecia robotnicy odkryli te historyjki obrazkowe.
Muzeum Papiernictwa w Dusznikach – Zdroju
Unikatowy zabytek i unikatowe muzeum w jednym. Pomnik historii, który stara się także o wpis na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Najstarszy w Polsce i jeden z najstarszych w Europie młynów papierniczych. Zachowany w świetnym stanie i wciąż czynny. Można wykonać swój własny papier oraz zwiedzić stale zmieniane ekspozycje muzealne.
Szpital Wysoka Łąka w Kowarach
Szpital w Kowarach, Szpital Wysoka Łąka. Kto zna? Oczywiście znają ci, któzy trafili tam by leczyć płuca. Szpital jednak jest bardzo cennym obiektem. Cennym dla specjalistów i znawców. Mimo, że charakter pięknego budynku w Kowarach nie został przez lata zmieniony, to część wyposażenia z niego zniknęła. Na szczęście nie wszystko zaginęło w mrokach dziejów. Aparat rentgenowski z Wysokiej Łąki można znaleźć w muzeum prowadzonym przez Stowarzyszenie Miłośników Kowar
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.