TOP5 najciekawszych, dolnośląskich drewnianych kościółków - wygrywa Kościółek w miejscowości Święty Marek, pw Świętego Marka
Głosowanie potrwa do soboty 27 sierpnia, do godziny 11 30. Codziennie można oddać głos. O zwycięstwie może zdecydować nota lub liczba oddanych głosów. System wylicza średnią z tych dwóch wartości i ustawia lidera na pierwszym miejscu.
Kościółek w miejscowości Święty Marek, pw Świętego Marka
W XIV wieku w na jednym z niewielkich wzgórz w okolicy Sycowa na Dolnym Śląsku powstał drewniany kościół. Po 600 latach jest to jedna z najurokliwszych i jednocześnie najbardziej znanych świątyń w tej okolicy. Dzięki staraniom Towarzystwa Świętego Marka, które opiekuje się zabytkiem w ostatnich latach udało się odnowić między innymi dach, a także wnętrze kościoła.
Kościół św. Jadwigi w Rybnicy Leśnej
Drewniany kościół wybudowany w szesnastym, a przebudowany na początku siedemnastego wieku. Wiele razy modernizowany, przetrwał w nim jednak niesamowity klimat oraz duch. Jak piszą fachowcy – to prawdziwy, żywy skansen śląskiej sztuki protestanckiej. Drewniany, kryty gontem, położony u podnóża Gór Suchych, zabytek bardzo wysokiej klasy.
Kościół Wang w Karpaczu
Na całym świecie jest już tylko około 30 takich kościołów, z czego jeden poza Skandynawią. Ten jeden znajduje się w Karpaczu, bo mowa oczywiście o stavkirke, kościołach słupowych, masztowych lub klepkowych – bo tak były nazywane z racji konstrukcji. Tym jedynym jest oczywiście kościół Wang w Karpaczu przeniesiony tam z miejscowości Vang w Norwegii w XIX wieku.
Kosciółek p.w. Matki Boskiej Różańcowej w Trzmielowie
Dwie niewielkie miejscowości Szklary Dolne i Trzmielów - to w okolicach Polkowic - w XVII wieku należały do jednego właściciela Hansa Ernsta von Hocke. To właśnie on zadecydował, że w Trzmielowie tuż obok dworku zostanie wybudowany niewielki jednonawowy kościółek. Jak na ironię po masywnym zbudowanym z kamienia dworze niewiele już zostało. Do dziś przetrwała za to drewniana świątynia. Jest tak mała, że w tylnych rzędach wierni... mogą dotknąć sufitu.
Kościół pw. Matki Boskiej Śnieżnej w Sierpnicy
Jeden z najcenniejszych kościołów w Górach Sowich. Pięknie położony, wybudowany z drewna w drugiej połowie szesnastego wieku. Potem kilka razy przebudowywany, zachowało się jednak wiele ciekawych elementów architektonicznych, m. in. podcienia zwane sobotami czy barokowa ambona. Warto odnotować, że na kościelnej wieży wisi dzwon z 1580 roku. Jak wiele tego typu obiektów, kościół stanowi popularne miejsce udzielana ślubów, to prawdziwa duma gminy Głuszyca.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.