TOP5 dolnośląskich kamienic - Złotoryja zwycięzcą !
Głosowanie potrwa do soboty 20 sierpnia, do godziny 09 30. Codziennie można oddać głos. O zwycięstwie może zdecydować nota lub liczba oddanych głosów. System wylicza średnią z tych dwóch wartości i ustawia lidera na pierwszym miejscu.
Kamienica na Wyspie Słodowej we Wrocławiu
Kamienica na Wyspie Słodowej pochodzi z XIX wieku. Obecnie kamienica o numerze 7 jest ostatnim ocalałym budynkiem na wyspie sprzed wojny. Od frontu jest bogato zdobiona, a z tyłu powstały dwa murale autorstwa dwóch znanych artystów. Pierwszy to pochodzącego z Włoch Blu, a drugi to Wrocławiak Zbiok Czajkowski. W ostatnich miesiącach jest to najsłynniejsza wrocławska kamienica, a to za sprawą sporu jaki toczy się wokół pomysłów na przyszłość tego miejsca.
Kamienica Rynek 15 w Złotoryi
Najstarszym polskim miastem jest Złotoryja - przynajmniej pod względem prawnym, bo już w 1211 roku Henryk Brodaty nadał jej prawa miejskie. Najstarsza znana lokacja magdeburska została podpisana dokładnie 805 lat temu. Dlatego tam szukamy wyjątkowej kamienicy. Wśród odremontowanych domów na złotoryjskim rynku znaleźliśmy najbardziej okazały budynek: Rynek 15. Mieszkańcy mówią o nim "dom architektów", bo rzeczywiście należy do rodziny Dutków, która od pokoleń związana jest z tą branżą.
Kamieniczki Jaś i Małgosia we Wrocławiu
Dwie średniowieczne kamieniczki przy północno-zachodnim narożniku wrocławskiego Rynku, połączone ze sobą arkadą. Wybudowane najprawdopodobniej w XV wieku. Bramę pomiędzy kamieniczkami przebudował na formy barokowe w 1728 architekt Christoph Hackner (1663-1741), a ostatni z barokowych remontów kamienic przeprowadzono w 1740. Współczesną nazwę – "Jaś i Małgosia" – nadali kamieniczkom osadnicy ściągający do Wrocławia po II wojnie światowej, widząc w domkach dwie postacie trzymające się za ręce: mniejszego Jasia i większą Małgosię z bajki braci Grimm (wikipedia.org)
Kamienica pod Atlantami w Wałbrzychu
Powstała pod koniec XVIII wieku i od razu - jako obiekt murowany - budziła powszechny podziw. Mowa o kamienicy pod Atlantami w Wałbrzychu, zbudowanej na rogu Rynku i ul. 1 Maja. Mieści się tam obecnie Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna, znana jako Biblioteka pod Atlantami.Powojenne dzieje kamienicy pod Atlantami rozpoczęły się od umieszczenia w jej szacownych wnętrzach Odzieżowej Spółdzielni Pracy im. Ludwika Waryńskiego. Produkcja toczyła się do 1986 roku, kiedy to ówczesne władze województwa wałbrzyskiego postanowiły umieścić tam Wojewódzką Bibliotekę Publiczną, rozrzuconą wówczas po kilku, ciasnych już, pomieszczeniach w centrum miasta. Remont trwał długich siedem lat, ale - w dwusetne urodziny budynku - biblioteka mogła się wprowadzić do adaptowanych, porządnie wyremontowanych wnętrz
Kamienica Rynek 7 w Bolesławcu
W kamienicy pod adresem Rynek 7 od wieków znajdowała się apteka. Ogród apteczny, który znajdował się na zapleczu kamienicy, gdzie były uprawiane zioła i cenne rośliny, został zniszczony przez wojska napoleońskie. Okazuje się, że kamienica pod adresem Rynek 7 w Bolesławcu w połowie XVI wieku była miejscem, gdzie mieszkał burmistrz Bolesławca Kaspar Holstein, ojciec najsławniejszego kronikarza Bolesławca.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.