TOP5 dolnośląskich topów Radia Wrocław - wygrywa kłodzki most !!!!
Głosowanie potrwa do soboty 25 czerwca , do godziny 11 30. Codziennie można oddać głos. O zwycięstwie może zdecydować nota lub liczba oddanych głosów. System wylicza średnią z tych dwóch wartości i ustawia lidera na pierwszym miejscu.
Wieża widokowa na Wielkiej Sowie
Fot. Sławomir Szel
Stoi na samym szczycie, na wysokości 1015 m n.p.m. Kamienna wieża mierzy 25 metrów. Powstała w 1906 roku i zastąpiła konstrukcję drewnianą, która stała w tym miejscu. Powstała jako jedna z ponad 240 wież Bismarcka, wybudowanych na cześć kanclerza Rzeszy Niemieckiej. Po wojnie nosiła nazwy najpierw Władysława Sikorskiego, a potem Mieczysława Orłowicza. Żadna z nich się jednak nie przyjęła i została po prostu wieża na Wielkiej Sowie. Przez wiele lat stała pusta i coraz bardziej zniszczona. Na stulecie postawienia – w 2006 roku – została odnowiona przez gminę Pieszyce.
Ryneczek w Jaworze
Fot. UM Jawor
Pierwsze wzmianki o jaworskim Ratuszu i przyległych do niego terenach pochodzą z 1373 roku. Niestety, współczesnym historykom nie udało się dokładnie ustalić, jak wówczas wyglądał rynek. O tym, że dziś jest prostokątem zadecydowali prawdopodobnie architekci w XVI wieku. To wtedy plac został z każdej strony obudowany kamieniczkami.
Gotycki most w Kłodzku
Fot. Wikipedia/Jacek Halicki
Mały, urokliwy i przyciągający wielu turystów. Może też poszczycić się wieloma imionami, bywa nazywany mostem św. Jana, mostem gotyckim, mostem Wita Stwosza, a nawet małym mostem Karola z Pragi. Dla budowli nad Młynówką najbardziej charakterystyczne są barokowe rzeźby z osiemnastego wieku. Sam most jest znacznie starszy. Jego budowę rozpoczęto w 1281 roku. To być może najstarszy taki most w Polsce.
Kamiennogórskie podziemia ARADO
Fot. ARADO
Kamiennogórskie podziemia ARADO, nagradzane jako najlepsza atrakcja turystyczna Dolnego Śląska nie leżą przy głównych szlakach turystycznych, ale biją rekordy popularności. To kompleks korytarzy i hal wybudowanych w czasie II wojny światowej niemal w centrum miasta. Nigdy nie wyjaśniono do czego miały służyć. Dziś właśnie jest tam podziemna trasa turystyczna.
Bractwo Zamku Grodno
Fot. Bartek Janiczek
Zgodnie z nazwą siedzibą tej ekipy jest zamek z centrum Gór Sowich w Zagórzu Śląskim. Grupa skupia miłośników rekonstrukcji historycznej przede wszystkim z Wałbrzycha. W jej skład wchodzą dwie drużyny: Walgard (Wikingowie i Słowianie) oraz trzynastowieczna drużyna Defensores Virtutum. Dumą bractwa jest organizowany od ponad dziesięciu lat Jarmark Średniowieczny oraz udział w wielu wydarzeniach rycerskich na terenie całej Europy.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.