TOP5 najpiękniejszych dolnośląskich fontann - wygrywa Kłodzko !!!
Głosowanie potrwa do soboty 18 czerwca , do godziny 11 30. Codziennie można oddać głos. O zwycięstwie może zdecydować nota lub liczba oddanych głosów. System wylicza średnią z tych dwóch wartości i ustawia lidera na pierwszym miejscu.
Lwia fontanna w Kłodzku
Zabytkowa fontanna stojąca w miejscu byłej miejskiej studni. Stojąca dosłownie kilka metrów od wejścia do kłodzkiego ratusza. Barokowa rzeźba pochodzi z przełomu siedemnastego i osiemnastego wieku. Elementy charakterystyczne to delfiny, z których tryska woda oraz figura lwa, która znajduje się także w herbie Kłodzka. Jeden z najpiękniejszych fragmentów rynku tej miejscowości.
Fontanna Zdrój na wrocławskim Rynku
We Wrocławiu chyba nie ma bardziej kontrowersyjnej i zarazem bardziej charakterystycznej fontanny niż ta. Mowa oczywiście o wrocławskim Zdroju na Placu Gołębim w Rynku. Zaprojektował ją profesor Alojzy Gryt - architekt, aktualnie wykładowca na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. Została wybudowana w 1996 roku, miała być tymczasową ale wpisała się w centrum miasta na stałe.
Fontanna Górników w Złotoryi
Ciekawe czy kiedykolwiek zrobił ktoś ranking miast i miejscowości z największą liczbą fontann i wodotrysków? Żeby było sprawiedliwie: w przeliczeniu na mieszkańca Złotoryja miałaby chyba spore szanse na wysoką lokatę w takim zestawieniu. Fontannę Górników wybudowano w 1941 roku na miejscu dawnej studni miejskiej.
Fontanna Syreny w legnickim Rynku
W północnej części rynku, zwanego dawniej targiem rybnym, znajduje się barokowa fontanna, w miejscu gdzie znajdowało się wodne ujęcie. Pośrodku kamiennego basenu fontanny jest postać Syreny, zwanej także Panną Wodną.
Fontanna z Neptunem w Jeleniej Górze
W Jeleniej Górze, w Rynku, stoi fontanna z posągiem Neptuna. W górach, gdzie nie ma skrawka morza. Stoi w miejscu dawnej studni miejskiej. Szczegóły jej pochodzenia wcale nie są oczywiste. Być może zbudowano ją w ogrodzie jednego z patrycjuszy.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.