W Dusznikach gasili muzeum mgłą (ZOBACZ ZDJĘCIA)
Trwał zaledwie kilkanaście minut, ale i tak zrobił ogromne wrażenie. W Dusznikach-Zdroju zaprezentowano unikatowy system gaszenia zabytków mgłą wodną. Właśnie w taki sposób zabezpieczony jest liczący 400 lat budynek Muzeum Papiernictwa.O tym jak to działa mówi Radiu Wrocław dyrektor placówki, dr Maciej Szymczyk.
System użyto po raz pierwszy, ale z pewnością nie. W obiekcie zamontowano ponad tysiąc dysz i głowic, chroniących każdą część zabytkowego młyna.
Dyrektor muzeum Maciej Szymczyk mówi, że system ma dwa zadania: zgasić pożar i nie zrobić dużej krzywdy eksponatom.
Montaż systemu zakończył się w kwietniu. Kosztował około dwóch milionów złotych. W jego testowaniu brał udział także konserwator zabytków.
Budynek muzeum z zewnątrz jest chroniony przez 645 dysz mgłowych, a instalacja zewnętrzna podzielona jest na 8 sekcji gaśniczych. Wewnątrz muzeum rozmieszczonych jest 696 głowic mgłowych. Całość połączona jest specjalistyczną siecią rurociągów połączonych poprzez zawory sekcyjne z agregatem pompowym napędzanym silnikiem Diesla. W przypadku wykrycia zagrożenia pożarowego system automatyczne się uruchomi, jednocześnie o zaistniałym zdarzeniu zostaną powiadomione jednostki Państwowej Straży Pożarnej.
System jest częścią jednego z największych projektów w historii muzeum. Ruszyli w lutym 2014 roku, większość środków (wartość całości to prawie 10 mln złotych) została pozyskana w ramach Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Norweskiego Mechanizmu Finansowego. Pełna nazwa inwestycji to: „Renowacja i adaptacja na cele kulturalne zabytkowego budynku suszarni oraz zabezpieczenie przeciwpożarowe kompleksu Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju wraz z konserwacją i digitalizacją zbiorów”. - To spektakularne przedsięwzięcie w naszej historii – mówi Joanna Seredyńska, wicedyrektor muzeum. - Sama wartość robót budowlanych to ponad 3 miliony złotych – dodaje. Obok systemu jednocześnie powstaje sala edukacyjna oraz sale wystawowe. Znajdą się w nich nowe ekspozycje, m. in. poświęcone historii pieniądza oraz współczesnej sztuce papieru.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.