Szef DCO we Wrocławiu na czele zrzeszenia, które walczy o pacjentów
Zadania nowego zrzeszenia to: ochrona praw pacjentów, wspieranie równego dostępu do kompleksowej opieki onkologicznej, upowszechnianie wiedzy na temat nowoczesnego leczenia chorób nowotworowych, promocja badań naukowych i współpraca z instytucjami naukowymi oraz organizacjami pacjenckimi. Członkowie tej organizacji chcą też opiniować decyzje Ministerstwa Zdrowia w sprawie leczenia pacjentów onkologicznych.
Prezes Adam Maciejczyk podkreśla, że powołanie zrzeszenia jest przede wszystkim odpowiedzią na wyzwania epidemiologiczne i pogarszającą się sytuację finansową centrów onkologii. Szacuje się, że w okresie od 2016 do 2029 r. liczba nowych przypadków nowotworów złośliwych wzrośnie o ponad 18 proc. Tylko w tym roku odnotowanych zostanie ponad 27 tys. nowych przypadków nowotworów złośliwych płuca. Zdaniem członków zrzeszenia powinna powstać kompleksowa usługa onkologiczna, obejmująca szereg obligatoryjnych i spełniających określone standardy procedur. Takie rozwiązanie zapewniłoby pacjentom bezpieczną ścieżkę leczenia, od diagnostyki po leczenie i ewentualną rehabilitację. Inicjatorzy pomysłu mają już poparcie naukowych towarzystw onkologicznych w Polsce.
W zarządzie nowego zrzeszenia są szefowie największych szpitali onkologicznych w Polsce: prof. Jan Walewski, dyrektor Centrum Onkologii – Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie, prof. Stanisław Góźdź, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w Kielcach, prof. Julian Malicki dyrektor Wielkopolskiego Centrum Onkologii w Poznaniu i prof. Krzysztof Składowski, dyrektor Centrum Onkologii – Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie - oddział w Gliwicach.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.