Legnickie Zakaczawie szykuje się do wielkiego remontu
Lista jest długa. Chodzi nie tylko o pierwsze po wojnie remonty ulic w sercu legnickiej "Dzielnicy Cudów". Urzędnicy z Ratusza zapowiadają, że planowana jest przebudowa całych kwartałów - na przykład od placu Sybiraków aż do Nadbrzeżnej. Ekipy remontowe mają się też pojawić na klatkach schodowych wielu ponadstuletnich kamienic. Do tego dochodzą termomodernizacja budynków, co dodatkowo wiąże się z odnowieniem elewacji. Mieszkańcy na razie do takich rewelacji podchodzą dość sceptycznie. Po dziesięcioleciach oczekiwań na ruch magistratu mówią wprost: jeśli faktycznie ruszą remonty na taką skalę, będzie to największy cud w "Dzielnicy cudów".
Tak wielkiego remontu na legnickim Zakaczawiu nie było przynajmniej od zakończenia wojny. Prezydent Legnicy Tadeusz Krzakowski podkreśla, że lista inwestycji została opracowana przez specjalistyczną firmę, bo bardzo dokładnych i długich konsultacjach z mieszkańcami słynnej "Dzielnicy Cudów":
- To oni są kreatorami działań w tym obszarze. My wybraliśmy najlepsze rozwiązania możliwe do zastosowania. Dotyczy to gruntów i obiektów zarówno gminnych jak i wspólnotowych. Zwłaszcza, że tutaj łączymy dwa programy: rewitalizacji obszaru Zakaczawia i gospodarki niskoemisyjnej.
Przy obecnym podziale głosów w Radzie Miejskiej poniedziałkowa akceptacja projektu wydaje się być zwykłą formalnością. Prezydent Krzakowski zapewnia, że pieniądze na remonty chce pozyskać z dotacji europejskich. Jeśli nie uda się ich zdobyć, to remonty zostaną sfinansowane z budżetu miasta, ale na ich ukończenie trzeba będzie czekać znacznie dłużej.
Oprócz remontów placów, ulic i kamienic, mowa jest w nim o stworzeniu Centrum Integracji Społecznej na zrujnowanym terenie po zakładach przy ul. Kościelnej. Roman Kotecki i Robert Wawrzków nie wierzą, że plac za ich oknami może zostać uporządkowany:
- Nic nie robi ADM. Dla nich to jest chyba lepiej wyburzyć niż cokolwiek zrobić na tym placu. No tutaj ul. Nadbrzeżna, Marchlewskiego, to wszystko jest już wyburzone. W tej chwili już nie wyburzają, bo już nie ma gdzie tych ludzi przesiedlić. To jest też wina tych ludzi. Człowiek wie jak jest w kamienicy: jeden dba, a drugi nie dba.
Prezydent Legnicy wyjaśnia, że pierwsze rozstrzygnięcia na temat dofinansowania remontów przez Unię Europejską znane będą już pod koniec czerwca. Padło zapewnienie, że jeśli dzielnica nie otrzyma zagranicznych środków, remonty zostaną przeprowadzone z własnych pieniędzy, choć niewątpliwie będą trwały znacznie dłużej.
Główne cele programu rewitalizacji Zakaczawia:
- Rozbudowa i adaptacja budynku przy ul. Kościelnej 3 na potrzeby Centrum Integracji Społecznej wraz z zagospodarowaniem terenu.
- Zagospodarowanie oraz utworzenie estetycznych i funkcjonalnych przestrzeni publicznych obejmujących wnętrze ograniczone ulicami: Wrocławska/Kościelna/Kamienna.
- Przebudowa ulicy Wrocławskiej od Placu Sybiraków do ulicy Nadbrzeżnej.
- Budowa bulwaru nad Kaczawą wraz z przebudową ulicy Nadbrzeżnej i skrzyżowania ulic Kartuskiej i Kamiennej.
- Przebudowa ulicy Bolesława Limanowskiego wraz z rozbudową parkingu na potrzeby uczestników imprez nad Kaczawą.
- Zagospodarowanie przestrzeni przy Szkole Podstawowej Nr 1 na cele rekreacyjno-edukacyjne.
- Renowacja części wspólnych wielorodzinnych budynków mieszkalnych przy ulicy: Kościelnej 2, Kamiennej 2a, 4, 5, 6.
- Integracja mieszkańców.
- Zagospodarowanie wnętrz podwórkowych.
- Termomodernizacja wielorodzinnych budynków mieszkalnych przy ulicy Kamiennej 12, 13 a, 13 b, 17.
- Remont ulic: Kamienna, Kościelna, Daszyńskiego, Niedziałkowskiego
- Termomodernizacja wielorodzinnych budynków mieszkalnych pozostających poza zasobem gminnym.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.