TOP5 zabytków przemysłowych - Stara Kopalnia zwyciężyła
Głosowanie potrwa do czwartku 24 marca do godziny 10 00
Stara Kopalnia w Wałbrzychu
Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu Potężny obiekt byłej Kopalni Węgla Kamiennego „Julia”, w której wydobycie zakończono w 1996 roku. Obecnie jeden z największych poprzemysłowych zabytków w Polsce. Hołd dla górniczej historii miasta, ale również arena wielu wydarzeń kulturalnych i naukowych. Obowiązkowy punkt odwiedzin na Dolnym Śląsku.
Browar Mieszczański we Wrocławiu
Browar Mieszczański we Wrocławiu zbudował w 1894 roku Robert Hain i produkował tam piwo - Brauerei zum Alten Weinstock - przeznaczone wyłącznie do swojego lokalu. Na początku XX wieku wykupiło go Stowarzyszenie Wrocławskich Oberżystów i Szynkarzy, którzy upatrywali w nim szansy na zwycięstwo w nierównej walce z browarami, które produkowały złoty trunek na skalę masową. Później przyszła II Wojna Światowa i produkcję wznowiono dopiero po jej zakończeniu. W latach 90 browar specjalizował się w wytwarzaniu piw jasnych i lekkich, takich jak np. Piast. Trwało to jednak zaledwie kilka lat, bo w 1996 roku produkcję piwa definitywnie zakończono. Dopiero na początku XXI wieku nowi właściciele postanowili odbudować niszczejący budynek i stworzyć tam centrum kulturalne, które funkcjonuje do dziś.
Legnickie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji
Legnickie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji to dziś jedna z najnowocześniejszych na Dolnym Śląsku fabryk wody. I - poza pracownikami - tylko nieliczni wiedzą, że na jej terenie za wysokim płotem przetrwały budynki, w których uzdatniano wodę dla miast już półtora wieku temu.
Kopalnia miedzi w Leszczynie
Nazywała się "Ciche szczęście" i jeszcze do niedawna mieszkańcy okolic Złotoryi byli przekonani, że powstała w XIX wieku. Od kilku miesięcy wiadomo, że jest jednak znacznie starsza. Chodzi o kopalnię miedzi w Leszczynie. Tamtejsze zbocza naszpikowane są otworami. Dziś jeszcze wejście do podziemi jest zakazane - choćby ze względów bezpieczeństwa, ale specjaliści pod nadzorem historyków pracują nad tym, by prastary kombinat miedziowy wkrótce można było oglądać.
Huta Julia w Piechowicach
Huta Julia w Piechowicach w 1999 roku po tym jak kupili ją Amerykanie upadła, ale szczęśliwie została odkupiona od syndyka i wznowiła produkcję. Założony przez Friedricha Wilhelma Heckerta członka rodziny niemieckiej rodziny królewskiej przez pod koniec XIX wieku zakład od kilku lat bije rekordy popularności wśród turystów.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.