TOP5 najpiękniejsze małe, dolnośląskie ryneczki - Jawor wygrywa !
Głosowanie potrwa do soboty 12 marca do godziny 11 30
Środa Śląska
fot. Andrzej Owczarek
Środa Śląska to miasto z XIII wieku. Przez wiele set lat miejscowość była znana pod niemiecką nazwą Neumarkt, czyli w wolnym tłumaczeniu Nowy Rynek lub Nowy Targ, a także Mittwochmarkt, czyli targ odbywający się w środy. Stara łacińska nazwa z kolei to Novumforum, czyli również podobnie. Rynek, jako ścisłe centrum miasta powstał jako plac targowy, bo było to przecięcie szlaków, na których chętnie zatrzymywali się kupcy. Dziś stary Ratusz otoczony jest kamienicami z XIX wieku. Najpiękniejszy widok na plac i miasto jest z wieży widokowej w kościele św. Andrzeja.
Świebodzice
fot. UM Świebodzice
Niewielki rynek z dużym ratuszem. To właśnie wybudowany w drugiej połowie XVIII wieku budynek (styl klasycystyczny) dominuje na placu. Otoczony ławeczkami, klombami, fontanną i... parkingami. Rynek w Świebodzicach to jedno z ostatnich miejsc, w którym można parkować za darmo. Kilka lat temu rynek przeszedł gruntowną renowację i teraz jest prawdziwą dumą mieszkańców.
Jawor
fot. UM Jawor
Pierwsze wzmianki o jaworskim Ratuszu i przyległych do niego terenach pochodzą z 1373 roku. Niestety, współczesnym historykom nie udało się dokładnie ustalić, jak wówczas wyglądał rynek. O tym, że dziś jest prostokątem zadecydowali prawdopodobnie architekci w XVI wieku. To wtedy
plac został z każdej strony obudowany kamieniczkami.
Chełmsko Śląskie
fot. Wikipedia StAn
Rynek Chełmska Ślaskiego jest uznawany za jeden z najpiękniejszych w Polsce. Choć jest zniszczony, niektórzy postulują by wpisać go listę Światowego Dziedzictwa Unesco. Miasteczko w pełni zachowało swój pierwotny układ urbanistyczny z rynkiem i dominującą nad miastem bryłą kościoła.
Lubomierz
fot. Piotr Słowiński
Plac Wolności stanowił przez wiele lat główną ulicę i plac targowy, a także centralną część miasta. Pierwotnie wokół placu w strukturze zabudowy dominowała zabudowa drewniana. Po kolejnych pożarach, w XVI w. wybudowano nową, murowaną zabudowę. Obecnie prawie cała zabudowa wokół placu jest zabytkowa.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.