Ennio Morricone w Hali Stulecia
Rozpoczął się o godz. 20.00 i potrwał (z bisami) do godz. 22.45. Były owacje na stojąco.
- Podczas tej trasy będę wykonywał zupełnie nowy program, nad którym obecnie pracuję – zapowiadał jeszcze we wrześniu Maestro Morricone, jedyny kompozytor muzyki filmowej nagrodzony przez Amerykańską Akademię Filmową honorowym Oscarem. – Słuchacze będą mogli na przykład posłuchać suity stworzonej z utworów, jakie skomponowałem do siedmiu różnych filmów, z których każdy otrzymał Oscara! - wyjaśniał.
Była też m.in. muzyka z najnowszego filmu Quentina Tarantino "Nienawistna ósemka".
fot. Dunvael Photography
fot. Barbara Zielińska
fot. Dunvael Photography
Artysta jest autorem muzyki do ponad 500 filmów a jego płyty sprzedały się w ponad 70 milionach egzemplarzy na całym świecie.
fot. Barbara Zielińska
Koncert we Wrocławiu zorganizowano w ramach trasy koncertowej Ennio Morricone w Europie. W lutym artysta wystąpi m.in. w Amsterdamie, Londynie, Berlinie, Dublinie i Brukseli. To jedyny koncert w Polsce.
Ennio Morricone kilka razy gościł w Polsce. Pierwszy raz zagrał na krakowskim rynku latem 2007 roku z okazji obchodów 750-lecia lokacji miasta. Na jego koncercie pojawiło ok. 40 tysięcy osób. Dwa lata później kompozytor wystąpił w Polsce na Festiwalu Solidarności w Stoczni Gdańskiej.
Z kolei w 2012 w hali "Targów Kielce" odebrał z rąk arcybiskupa Gianfranco Ravasiego medal "Per Artem ad Deum" (Przez sztukę do Boga), przyznawany przez Papieską Radę ds. Kultury. Ponownie w Krakowie, tym razem w Tauron Arena Kraków, Ennio Morricone zagrał w walentynki 2015 roku. Koncert odbył się w ramach światowej trasy koncertowej „My Life in Music - World Tour".
Jego muzyka znana jest głównie z filmowych arcydzieł, w tym tzw. spaghetti westernów. Ale oczywiście nie tylko. Ennio Morricone w 1961 roku napisał muzykę do filmu „Faszysta” Luciano Salcy. Wkrótce po tym zaczął współpracę z Serio Leone i to właśnie kompozycje do filmowych klasyków, jak np. „Za garść dolarów”, „Pewnego razu na Dzikim Zachodzie”, „Dawno temu w Ameryce”, „Za kilka dolarów więcej” i w końcu „Dobry, zły i brzydki” przyniosły mu wielką sławę. (fot. Georges Biard/Wikimedia Commons/CC BY-SA 3.0)
Skomponował również muzykę do takich filmów jak „Droga przez piekło” Olivera Stone’a, "Nietykalni" Briana De Palmy, "Cinema Paradiso" i „1900: Człowiek Legenda” Giuseppe Tornatore, a także „Salo, czyli 120 dni Sodomy” Piera Paolo Pasoliniego. W 2007 roku otrzymał Oskara za całokształt twórczości. Wcześniej otrzymał aż 5 nominacji do nagrody Akademii, ale wówczas statuetki nigdy nie zdobył.
Trudno wymienić wszystkie hity Ennio Morricone, ale jednym z nich na pewno jest utwór "Ecstasy Of Gold" znany z westerny z Clintem Eastwoodem pt. "Dobry, zły i brzydki".
Ennio Morricone odrzucił propozycję skomponowania muzyki do filmu "Pulp Fiction". Ostatecznie ścieżka dźwiękowa do tej produkcji składała się z wybranych przez Quentina Tarantino piosenek. (źródło: Filmweb)
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.