Wielka Sowa wygrywa TOP5
Dobra rada: najlepiej, w ciągu tego tygodnia, wdrapać się na wszystkie wieże i zdecydować , która zasługuje na miano najpiękniejszej !
GŁOSOWANIE POTRWA DO SOBOTY 13 lutego 2016 do godz. 10.30
Wieża widokowa na Wielkiej Sowie
Stoi na samym szczycie, na wysokości 1015 m n.p.m. Kamienna wieża mierzy 25 metrów. Powstała w 1906 roku i zastąpiła konstrukcję drewnianą, która stała w tym miejscu. Powstała jako jedna z ponad 240 wież Bismarcka, wybudowanych na cześć kanclerza Rzeszy Niemieckiej. Po wojnie nosiła nazwy najpierw Władysława Sikorskiego, a potem Mieczysława Orłowicza. Żadna z nich się jednak nie przyjęła i została po prostu wieża na Wielkiej Sowie. Przez wiele lat stała pusta i coraz bardziej zniszczona. Na stulecie postawienia – w 2006 roku – została odnowiona przez gminę Pieszyce.
Wieża św. Piotra w Legnicy
Góruje nad miastem i okolicą od 800 lat. W Średniowieczu był największą tego typu budowlą w Polsce. Mowa o Zamku Piastowskim w Legnicy. Tuż po zakończeniu wojny żołnierze z czerwonymi gwiazdami podpalili obie charakterystyczne wieże: św. Jadwigi i św. Piotra. Na ich pełną odbudowę i uruchomienie platform widokowych mieszkańcy musieli czekać aż do 2013 roku. To kilkanaście razy dłużej niż przed wiekami zajęła budowa całego zamku wraz z fortyfikacjami Na szczęście udało się, choć niektóre rozwiązania - takie jak szklane schody - mogą zaskoczyć. W tym tygodniu patrzymy na Legnicę z wieży św. Piotra. A dostrzec z niej można nawet... Śnieżkę.
Wieża kościoła św Elżbiety we Wrocławiu
Czegoś takiego nie było w całej Europie, a w Wrocław się postawił - w połowie 15 wieku przy kościele św. Elżbiety Węgierskiej powstała wieża, która wraz z hełmem miała wysokość 130,5 m - była najwyższą wieżą na Śląsku i w czołówce najwyższych budowli ówczesnego świata. Konstrukcja była dumą mieszkańców, ale w 1529 roku o mały włos doszło do tragedii , nad miastem rozpętała się ogromna burza. Wichura strąciła hełm wieży wraz z iglicą. Na szczęście nikomu nic się nie stało. Według legendy, była w tym ręka Boga i aniołów, które czuwały nad tym zdarzeniem. Kolejne wojny nie naruszyły zbytnio budowli, największe zniszczenia przyniosły dwa pożary z 1975 i 1976 roku. W 2008 roku doszło do tragicznego wypadku, w wieży skoczył młody mężczyzna. od tamtej pory taras widokowy jest okratowany. Widoki w pogodne dni są imponujące, panorama 360 stopni, widać nie tylko całe miasto, ale nawet Śnieżkę. Trzeba tylko wdrapać się na górę......304 stopnie, niektóre z nich mają po 40 centymetrów, więc idzie się dość trudno, ale da się to zrobić w niespełna 10 minut. Zejście to kolejne kilka minut.
Wieża w Osiecznicy
Wieża widokowa nad Kwisą w Osiecznicy (Kliczkowie) powstała dzięki fundacji ekologicznej „zielona akcja”, która zrealizowała projekt Dla Kwisy dla Natury - przygotowanie małej infrastruktury turystycznej służącej zabezpieczeniu rzeki Kwisy przed nadmierną presją turystów. Kwota projektu: 992 tys zł. Za te pieniądze powstały przystanie, pomosty, punktu widokowe, miejsca wypoczynku na szlaku kajakowym Kwisy. Wieża ma drewnianą konstrukcję, dwa poziomy widokowe, drewniany dach. Znajduje się tuż przy pomoście dla kajakarzy. Rozciąga się z niej widok na dolinę Kwisy, zbiornik osiecznicki i skały nazywane Dzbanem i Tyłkiem Słonia.
Wieża widokowa w Mirsku
Wieża widokowa w Mirsku znajduje się w południowo-zachodniej części miasta. Powstała w wyniku adaptacji wieży ciśnień, która funkcjonowała w mieście do końca lat 70-tych XX wieku. Wodne wieże ciśnień budowano, aby grawitacyjnie, na zasadzie naczyń połączonych, rozprowadzać do mieszkań za pomocą rurociągów wodę pitną zgromadzoną w wysokopołożonym zbiorniku. Mirski obiekt został zaprojektowany na rzucie ośmioboku i mierzy 37,5 m od poziomu terenu, dodatkowo jest podpiwniczony. Został wykonany w latach 1887-1890 pod kierunkiem mistrza budowlanego z Mirska O. Jaekela.
Konstrukcyjnie wieża w Mirsku jest bardzo ciekawym obiektem. Jej ściany do wysokości parteru wymurowano z kamienia bazaltowego, wyżej w części nadziemnej z cegły o gr. 40-65 cm. Monolityczny strop do obsługi zbiornika na wodę oparty jest na stalowych belkach. Wieża została zakończona więźbą dachową drewnianą jętkowo-płatwiową, wielospadową, ośmioboczną, pokrytą dachówką ceramiczną, karpiówką z bocznymi 4 lukarnami dachowymi. Komunikację pomiędzy poszczególnymi 7 kondygnacjami wieży stanowią schody. Wcześniej były wykonane z drewna, jednak po modernizacji w 2012 r. są stalowe- kratowane. Od wewnątrz wieża doświetlona jest 22 oknami, z których roztaczają się piękne widoki. Elewację stanowi zrąb kamienny do wysokości parteru zakończony gzymsem pokrytym dachówką ceramiczną, karpiówką, dalej do poziomu stropu zbiornika na wodę cegła licówka i dalej do poziomu pokrycia hełmu wieży tynk nakrapiany. W miejscu dawnego zbiornika, na ostatniej kondygnacji, wykonano zabudowany taras widokowy z 4 lunetami. Są tam widoki na Góry i Przedgórze Izerskie oraz w kieruku Giebułtowa, Gryfowa czy Kamienia można podziwiać z okien znajdujących się na samej górze wieży. Przy sprzyjających warunkach atmosferycznych można podziwiać Stóg Izerski, Smrek, Tłoczynę inne punkty widokowe.
Wieża jest dodatkowo iluminowana zewnętrznie czterema projektorami halogenowymi o mocy 400W każdy na 150 cm wysięgnikach.
A takiego maila dostaliśmy od naszego słuchacza, pana Łukasza:
Skoro dzisiaj o wieżach i widzialności...
Przesyłam kilka zdjęć z dzisiejszego wypadu w Góry Suche na Czeski
szczyt Ruprechtický Špičák (godzina 8:30).
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.