Studenci Politechniki w finale międzynarodowego konkursu Hyperloop
Członkowie Koła Naukowego Pojazdów i Robotów Mobilnych Politechniki Wrocławskiej znaleźli się w finałowej fazie konkursu Hyperloop. Wojciech Pawlak, Piotr Konieczny, Patrick Rutkowski, Tomasz Dziubak oraz doktorant i lider koła naukowego Zbigniew Żelazny pracują razem z multidyscyplinarnym zespołem złożonym z ekspertów z całej Polski.
Do udziału w międzynarodowy konkursie Hyperloop zaproszone zostały uczelnie techniczne i firmy inżynierskie z całego świata. Zespół z Politechniki Wrocławskiej jest odpowiedzialny za zaprojektowanie elektrycznego układu napędowego głównej czołowej turbiny ultraszybkiego pojazdu, magnetycznego systemu poziomującego pojazd oraz układu zasilania pojazdu w energię elektryczną.
Hyperloop to zupełnie nowy środek transportu, połączenie pociągu i samolotu, który umożliwi podróż np. z Krakowa do Gdańska w 35 minut z prędkością bliską prędkości dźwięku. Kapsuła pojazdu porusza się w specjalnej rurze, w której ciśnienie jest tak niskie jak na wysokości 10 kilometrów, dzięki temu znacząco jest zredukowany opór powietrza. Maszyna porusza się bez kontaktu z podłożem, wykorzystując magnetyczną lewitację oraz łożyska powietrzne.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.