Nowe Laboratorium Informatyki Biomedycznej (FOTO)
Czujnik nie większy niż pudełko zapałek i telefon komórkowy wystarczy aby wykryć wczesne symptomy choroby Parkinsona. Wystarczy, że pacjent zrobi kilka kroków, a zapis jego stanu pojawi się na monitorze komputera. Programy informatyczne do między innymi takich badań są tworzone na Politechnice Wrocławskiej.
W nowej pracowni informatyki biomedycznej są też inne urządzenia przydatne do diagnozowania choroby Alzheimera. Do tego wykorzystywane są okulary 3D i wirtualna wycieczka kolejką górską.
Zapis z emocjonującej przejażdżki może być później analizowany przez lekarzy.
Doktorantka inżynierii biomedycznej Klaudia Kozłowska wykorzystuje niewielka platformę przypominającą łazienkową wagę. Wystarczy na niej stanąć i po niecałej minucie wiadomo czy pacjent ma zaburzenia równowagi.
Wyposażenie laboratorium kosztowało ponad 100 tysięcy złotych. Inżyniera biomedyczna to nowy kierunek, kształci się na nim prawie 200 studentów. Uczelnia przy współpracy z lekarzami pracuje nad wykorzystaniem informatyki w tworzeniu elektronicznych kart pacjenta czy w przetwarzaniu sygnałów biomedycznych uzyskanych podczas badań diagnostycznych.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.