Wrocławski trop zbrodni katyńskiej: "Strażnik Pieczęci"
Dziś po części zidentyfikowane zostały pochowane w kilku miejscach - rodzinnym grobowcu i kaplicy katyńskiej we wrocławskim kościele Garnizonowym. Było to możliwe dzięki zaangażowaniu wielu osób - z narażeniem zdrowia i życia włącznie.
Zaraz po wojnie, budynki wtedy Uniwersytetu Wrocławskiego, dziś Uniwersytetu Medycznego, radziecka bezpieka bardzo dokładnie przeszukała. Wiedziała za czym węszyć, bowiem szefem Zakładu Medycyny Sądowej był w Breslau, w czasie wojny, profesor Gerhard Buhtz. Niezorientowanym nazwisko, to niewiele mówi. NKWD, naukowiec był jednak doskonale znany. To on wiosną 1943 roku przeprowadzał w Katyniu pierwszą ekshumację zwłok, dokonaną przez Niemców okupujących wtedy tę część ZSRR.
Funcjonariusze radzieckiej bezpieki wiedzieli, że profesor zabrał do Breslau część katyńskich dowodów, i chcieli je odzyskać. Na ile z rzeczy przywiezionych przez Buhtza z Katynia, natrafili nie wiadomo; być może na żadną. Wiadomo, że część katyńskich "pamiątek" w budynkach medycy sądowej pozostała i przejął je odbudowujący Zakład z wojennych zniszczeń profesor Bolesław Popielski.
Historia tego lwowskiego medyka sądowego jest nie mniej "pokręcona", jak losy Buhtza. Popielski miał uczestniczyć w ekshumacji w Katyniu, ale nie zdążył na pociąg. Kilka miesięcy później, w Krakowie, spotkał jednak i polskiego naukowca, który badał zwłoki polskich oficerów doktora Mariana Wodzińskiego, jak i Niemca (zastępcę Buhtza w Breslau) doktora Wernera Becka, który w Katyniu był, a do tego nadzorował transport szczątków do Geberalnej Guberni, czyli poza chwilowy zasięg oddziaływania Czerwonej Armii.
Po dwóch latach spędzonych w Krakowie, już po wojnie, Popielski otrzymał "misję" we Wrocławiu. To co zastał na miejscu naznaczyło losy jego i wielu mu bliskich osób na kilkadziesiąt następnych lat....
Zapraszamy do wysłuchania reportażu Leszka Mordarskiego "Strażnik Pieczęci"
W reportażu "Strażnik Pieczęci" wykorzystano fragmenty wywiadu z profesorem Bolesławem Popielskim przeprowadzonego przez Małgorzatę Cholewę, znajdującego się w archiwum Radia Wrocław tu.prw.pl.
W Radiu Wrocław w każdy wtorek i czwartek prezentujemy cykl "Ocalić od zapomnienia" pod patronatem Marszałka Województwa Dolnośląskiego.
Łącznie przygotujemy dla was 24 historie.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.