Geniusz ze Świebodzic: Reportaż o Emilu Krebsie
Emil Krebs uczył się w Świdnicy i rok studiował we Wrocławiu. Był m.in. tłumaczem w ambasadzie niemieckiej w Chinach. Język chiński poznał w takim stopniu, że nie miał problemów z różnymi dialektami występującymi w tym kraju - mówi nam historyk Sobiesław Nowotny:
Uczył się języków na stojąco i był raczej zamkniętym w sobie człowiekiem - mówi Sobiesław Nowotny:
Reportaż o Emilu Krebsie:
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Wrocław jak Wieża Babel. Jakich języków się uczymy?
Ile języków może opanować człowiek? Fachowcy są raczej ostrożni: przeciętnie możemy w stopniu bardzo dobrym możemy nauczyć się dwóch, maksymalnie trzech języków. Całą reszta będzie już znajomością "po łebkach", czy jak to określa się np. w CV - w stopniu podstawowym. Oczywiście są wyjątki, poligloci potrafią się pochwalić umiejętnością komunikowania się w kilku, a nawet kilkunastu językach. Do tego jednak potrzeba ogromnej pasji, wręcz zawziętości i sporo czasu.
50 języków Arguellesa
Aktualnie światowym rekordzistą jest Alexander Arguelles. Ten 51-letni Amerykanin mówi biegle w 50 językach. Naukę rozpoczął mając 24 lata, aby przeczytać w oryginale książki ulubionych niemieckich pisarzy, postanowił zgłębić ten język. Potem przyszły kolejne: codziennie przez 16 godzin ćwiczy słownictwo, gramatykę, wymowę.
Emil Krebs urodził się 15 listopada 1867 w Świebodzicach, zmarł 31 marca 1930 w Berlinie
W Radiu Wrocław w każdy wtorek i czwartek prezentujemy cykl "Ocalić od zapomnienia" pod patronatem Marszałka Województwa Dolnośląskiego.
Łącznie przygotujemy dla was 24 historie.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.