Czy głupota nas wyzwoli? (PORANNY PRZEGLĄD PRASY)
"Częste mycia skraca życie" - znają państwo to powiedzenie? A wierzą w nie? W Rzeczpospolitej jest dziś artykuł zatytułowany "Czystość szkodzi". Ze statystyk wynika, że dzieci wychowujące się na wsi rzadziej chorują na alergię i astmę. Większość lekarzy uznaje za prawdziwą tak zwaną teorię higieniczną. Otóż wskutek ciągłego dbania o czystość niszczone są bakterie do walki z którymi przystosowany jest układ odpornościowy człowieka. Jak wyjałowimy naszą florę bakteryjną, to ten układ zaczyna świrować i popadamy w to, co nazywamy uczuleniem. Proszę wysłać dzieci na wieś, pozwolić im taplać się w kałużach i całować psy - pisze Rzepa. Zaskoczeni? No to brnijmy w zaskakujące badania.
Gazeta Wyborcza pisze, że dziś rano na Harvardzie przyznano tak zwane Ig Noble - za badania, które najpierw wzbudzają uśmiech a potem zmuszają do myślenia. W dziedzinie chemii laureatami są naukowcy, którzy potrafią odgotować jajko. Najpierw je gotują na twardo, a potem odgotowują, czyli upłynniają białko. Inna sprawa, że używają do tego m.in. mocznika, co zdecydowanie pogarsza walory smakowe jajka a nawet czyni je niejadalnym. Ale Ig Nobel jest. W dziedzinie medycyny a konkretnie diagnostyki medycznej jest nagroda za wykorzystanie progów ulicznych tak zwanych śpiących policjantów. Otóż wiezieni po takich progach pacjenci skarżący się na wzrastający ból w większości okazywali się posiadaczami zapalenia wyrostka. W dziedzinie fizyki na nagrodę zasłużyli badacze, którzy stwierdzili, że i słoń, mający w pęcherzu do 160 litrów moczu i piesek mający 100 razy mniej, siusiają średnio 21 sekund. Dziwi to państwa? Stuka się ktoś w czoło?
Zdaniem profesora Janusza Majcherka z Instytutu Filozofii i Socjologii krakowskiego Uniwersytetu Pedagogicznego, zachowania polityczne Polaków są równie zaskakujące jak Ig Noble. Dziwi się Majcherek w Gazecie Wyborczej: jak to jest, że "Naród należący do najbardziej euroentuzjastycznych otwiera drogę do władzy politykom postulującym opuszczenie głównego nurtu Unii Europejskiej?" Skąd to się wzięło, że "Największą furorę w wyborach prezydenckich zrobił Paweł Kukiz, pozbawiony jakichkolwiek cech wymaganych przez obywateli od prezydenta? " Takich paradoksów Majcherek wylicza kilkanaście. Przestrzega krytyków III RP i entuzjastycznych apologetów zapowiadanych zmian: "Głupota może zaboleć". Czyli nas nie wyzwoli? Szkoda.
Do usłyszenia się z Państwem...
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.