We wsi Czaple budują z kamienia i piasku (ZDJĘCIA)
We wsi Czaple k. Złotoryi mieszkają dokładnie 273 osoby. Jeszcze kilka lat temu miejscowość - jak i cała gmina Pielgrzymka - była zaliczana do najbiedniejszych na Dolnym Śląsku. I tak by pewnie było do dziś, gdyby nie upór mieszkańców, którzy postanowili wykorzystać to, co mają pod ręką. Zaczęli wzbogacać swoje sąsiedztwo o różne budowle z... kamienia i piasku.
Najdłuższa w Polsce trasa szlakiem kamiennych krzyży pokutnych - niedaleko Czapli ma ponad 15 kilometrów. Ale w centrum wsi można zwiedzić jej miniaturę. Specjalną ścieżkę w ubiegłym roku wybudowali mieszkańcy - Trochę na złość urzędnikom, którzy nie dopuścili nas do funduszy z Unii Europejskiej - przyznaje sołtys wsi Ewelina Szkutnik.
I choć dziś Czaple przyciągają turystów wieloma kamiennymi atrakcjami, to właśnie ta ścieżka edukacyjna spowodowała przełom w historii wsi - podkreśla wójt Pielgrzymki Tomasz Sybis.
- W tym wypadku budowanie na piasku opłaciło się, bo powstały najważniejsze więzi. Przykład Czapli posłużył innym miejscowościom. Działa tu efekt domina. Kolejne stowarzyszenie powstało w Pielgrzymce. Pani sołtys w Jastrzębniku myśli też o założeniu stowarzyszenia. Ludzie widzą, że jeżeli zaczną coś budować razem, to są efekty - mówi wójt Tomasz Sybis.
A jednym z nich było zaproszenie do Pałacu Prezydenckiego podpisane przez Bronisława Komorowskiego. Marzena Szkutnik jest pewna, że wydarzenia sprzed tygodnia będzie pamiętała do końca życia.
Zenon Bernacki choć jest Przewodniczącym Rady Powiatu Złotoryjskiego, w wolnych chwilach również budował różne kamienno-piaszczyste atrakcje we wsi Czaple.
- To nie było robione z myślą o nagrodach. To ma służyć naszemu regionowi - mówi Zenon Biernacki
I służy, bo w Czaplach coraz częściej zatrzymują się samochody z obcymi rejestracjami.
- Ostatnio cały czas chodzili ludzie z aparatami. Cały czas widzimy nowe twarze - mówi Ewelina Szkutnik.
Dziś mieszkańcy pracują nad kolejną atrakcją. Już w lipcu po wsi będzie się można przejechać kamiennym samochodem jaskiniowców.
Posłuchaj całego materiału:
Czaple to nie jedyna wyróżniona wieś w naszym regionie. Jednym z laureatów Europejskiej Nagrody Odnowy Wsi 2014 został Goworów w Gminie Międzylesie. Konkurs jest organizowany co dwa lata przez Europejskie Stowarzyszenie Rozwoju Obszarów Wiejskich i Odnowy Wsi ARGE. Motto konkursu brzmiało „lepiej żyć”. Wskazuje ono, iż idea „szybciej, wyżej, dalej” już nie jest gwarantem sukcesu wspólnoty wiejskiej, ale jest nim jakościowa poprawa życia na obszarach wiejskich. Jurorów w Szwajcarii urzekło ogromne zaangażowanie obywatelskie oraz bardzo aktywne życie wspólnotowe społeczności wiejskiej, która po katastrofie powodziowej podjęła i zrealizowała działania, których rezultatem jest dzisiejszy obraz Goworowa miejscowości przyjaznej dzieciom i rodzinie, w której dba się o architekturę.
Wcześniej bo w 2013 roku Goworów został wybrany na najpiękniejszą wieś Dolnego Śląska w konkursie organizowanym przez samorząd naszego województwa. Rok wcześniej laureatem tej rywalizacji Urzędu Marszałkowskiego został Pęgów w gminie Oborniki Śląskie a w 2011 Dobków, w gminie Świerzawa. Natomiast w 2014 na najpiękniejszą wieś Dolnego Śląska wybrano Spytków w gminie Zgorzelec.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.