Od 70 lat strzegą polskich granic (ARCHIWALNE ZDJĘCIA)
Pułkownik rezerwy Straży Granicznej Leszek Duczyński, wieloletni rzecznik prasowy łużyckiego oddziału mówi, że w maju 1945 roku polskie wojska liniowe obsadziły granicę na Nysie Łużyckiej i Odrze, choć nie było wtedy wiadomo na pewno, czy tak będą przebiegały granice. Dlatego Polacy zastosowali wybieg:
Historia pograniczników, to nie tylko dorabianie kresek w niemieckim D na słupkach granicznych z czego powstało polskie P, ale też część trudnej historii Polski, czyli ścigania każdego, kto przeszedł w górach granicę, czy ścigania opozycjonistów opowiada - Leszek Kosiorowski, który okazji jubileuszu wydał zbiór wspomnień pograniczników pt. „Tam za górą jest granica". Działo się tak nawet gdy wykryto ślady tylko jednego człowieka:
O godz. 11.45 uczestnicy uroczystości przejechali z kościoła na Skwer Obrońców Granic w asyście Kompanii Honorowej i Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej. Tam została odsłonięta pamiątkowa tablica. Z okazji rocznicy zostały wydane też dwie książki - wspomnienia pozycja Leszka Kosiorowskiego oraz „Ametystowy batalion", który napisał Henryk Piecuch.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.