Dolina Pałaców i Ogrodów na listę UNESCO?
Fundacja Doliny Pałaców i Ogrodów przygotowuje wniosek o wpisanie Doliny na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Dolina to niezwykłe skupisko rezydencji, wież i zamków znajdujące się u podnóża Karkonoszy na obszarze ledwie 102 kilometrów kwadratowych. Prezes fundacji Piotr Napierała mówi, że Fundacja złoży wniosek do Narodowego Instytutu Dziedzictwa, co jest konieczne by strona Polska mogła wystąpić do UNESCO. Jak podkreśla, sprawa już dojrzała do tego, by podjąć takie starania:
Na liście dziedzictwa UNESCO znajdują się najcenniejsze obiekty na świecie.
Fundacja Doliny Pałaców i Ogrodów rozpocznie procedurę w kwietniu. Pierwszym krokiem będzie złożenie wniosku do Narodowego Instytutu Dziedzictwa i wpisanie Doliny na tzw. listę informacyjną, na której każde kandydujące miejsce musi znajdować się co najmniej rok.
Więcej filmów znajdziecie TUTAJ
Krzysztof Korzeń podkreśla, że zajmująca 102 kilometry kwadratowe Dolina z 30 pałacami i parkami jest wyjątkowa nie tylko w skali kraju, bo takiego zagęszczenia znaczących rezydencji nie ma nigdzie indziej:
W Dolinie Pałaców i Ogrodów jest około 30 pałaców, zamków i rezydencji. Większość z nich powstała, albo została przebudowana w XIX wieku, kiedy Kotlina Jeleniogórska stała się modna wśród pruskiej arystokracji i rodziny królewskiej. Już 3 lata temu 11 założeń parkowych uznanych zostało przez Krajową Radę Ochrony Zabytków za pomnik historii. Kolejnym krokiem ma być uznanie Doliny za światowe dziedzictwo. Na Dolnym Śląsku na liście dziedzictwa UNESCO znalazły się dotąd jedynie kościoły Pokoju w Świdnicy i Jaworze wpisane w 2001 roku oraz Hala Stulecia we Wrocławiu, wpisana w 2006 roku.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.