Krzysztof Domarecki chce kupić śląskie kopalnie
Chęć zakupu zakładów: Brzeszcze, Sośnica-Makoszowy i Bobrek-Centrum potwierdził w rozmowie z Radiem Wrocław właściciel spółki Universal Energy (UE) - pochodzący z Dolnego Śląska (mieszka w okolicy Sobótki) Krzysztof Domarecki. Jak wyjaśnił, wczoraj spółka Universal Energy złożyła odpowiednie oferty do ministerstwa Gospodarki i do Kompanii Węglowej. Nie ujawnił proponowanej ceny, ale oświadczył, że jest gotowy natychmiast zasiąść do rozmów o przejęciu tych trzech zakładów. Według Domareckiego kopalnia Pokój (4. w planie dla Kompanii Węglowej) nadaje się już tylko do wygaszenia. Właściciel Universal Energy przekonuje, że należąca do niego spółka ma ludzi z odpowiednim doświadczeniem, którzy pozwolą utrzymać w kopalniach: Brzeszcze, Sośnica i Bobrek działalność wydobywczą. Prezesem Universal Energy jest Waldemar Mróz, niegdyś wiceprezes Katowickiego Holdingu Węglowego.
Krzysztof Domarecki poinformował, że na razie nikt z Kompanii Węglowej nie rozmawiał z jego firmą o propozycji przejęcia kopalń. - Kiedy tylko taki odzew się pojawi, rozpoczniemy proces oceny kondycji tych zakładów i przyczyn generowania ogromnego zadłużenia - zapewnia. Tylko w 2014 roku cztery przeznaczone do wygaszenia kopalnie przyniosły 821 milionów złotych strat. Krzysztof Domarecki przyznał także, że odpowiedź z ministerstwa gospodarki na ofertę jego spółki jeszcze nie nadeszła. Oświadczył jednak, że dobrze ocenia ostatnie wypowiedzi i decyzje pełnomocnika rządu ds. restrukturyzacji górnictwa Wojciecha Kowalczyka.
Krzysztof Domarecki jest twórcą i głównym akcjonariuszem giełdowej spółki Selena. Jest potentatem na rynku artykułów chemii budowlanej. Znajduje się na liście 100 najbogatszych Polaków. Swoją pierwszą firmę Technimeks, zajmującą się m.in. sprzedażą komputerów, założył z przyjaciółmi z Politechniki Wrocławskiej na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych. Selena powstała w 1992 roku. Dzisiaj zajmuje się produkcją i dystrybucją nowoczesnej chemii budowlanej, do której należą silikony, pianki montażowe, akryle i kleje. W skład Grupy wchodzi obecnie 30 spółek w 18 krajach na całym świecie. Zakłady produkcyjne Seleny zlokalizowane są w Polsce, Brazylii, Korei, Chinach, Rumunii, Turcji oraz w Hiszpanii, a jej produkty są dostępne w ponad 70 krajach. |
Domarecki pytany, na czym opiera swój plan dla trzech kopalń, oświadczył, że na nowych technologiach wydobywczych i na lepszym zagospodarowaniu niebezpiecznego dla wszystkich tych zakładów metanu. Jak mówi "w czasie restrukturyzacji nie unikniemy zwolnień, jesteśmy jednak w stanie zagwarantować utrzymanie większości z 11 tysięcy miejsc pracy w tych kopalniach". Naturalnie, przed ewentualnym przejęciem kopalń, będziemy rozmawiać ze związkowcami, dodał właściciel UE.
Sporządzenie raportu otwarcia (oceny kondycji 3 kopalń) ma potrwać według Krzysztofa Domareckiego około 3 miesięcy. Potem spółka daje sobie rok, maksymalnie półtora na doprowadzenie do sytuacji, kiedy nie będą już generować strat. "Na więcej nas nie stać" - tłumaczy w rozmowie z Radiem Wrocław. Pytany, czy w przejętych kopalniach chce rozwijać technologię zgazowania węgla w złożu, odpowiedział że decyzje w tej sprawie nie zostały jeszcze podjęte.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.