Dziś na Cmentarzu Osobowickim pożegnano Józefa Hałasa
Wrocławski artysta był jednym z klasyków polskiej sztuki XX wieku. Należał do pokolenia Stefana Gierowskiego i Jerzego Nowosielskiego. Swój własny język malarski stworzył czerpiąc inspiracje z natury, szczególnie pejzażu Nowego Sącza. Stworzył cykle Figury, Góry, Piony – Skosy, Wnętrza i Przeciwstawienia. Był wieloletnim pedagogiem, profesorem Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Uczeń Eugeniusza Gepperta. Współtwórca, wraz z m.in. Alfonsem Mazurkiewiczem, Grupy X, członek Grupy Wrocławskiej.
Wziął udział w ponad 350 wystawach indywidualnych i zbiorowych, w Polsce i za granicą; jest laureatem wielu nagród w tym Złotego Medalu “Zasłużony kulturze Gloria Artis”. Jego prace są m. in. w zbiorach Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Krakowie i w wielu państwowych i prywatnych kolekcjach w Polsce i za granicą.
We Wrocławiu do 8 stycznia można oglądać wystawę HAŁAS’14 MŁODOŚĆ w MIA ART GALLERY przy Staromłyńskiej. Na wernisaż Hałas nie dotarł osobiście, ostatni miesiąc życia spędził w szpitalu. Z widzami zgromadzonymi w galerii rozmawiał za pośrednictwem Skype'a.
Posłuchajcie archiwalnej rozmowy Elżbiety Osowicz z Józefem Hałasem, nagranej w 2004 roku z okazji 50-lecia działalności artystycznej:
Artysta spoczął w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Osobowickim. TUTAJ można posłuchać, jak wspominają Artystę przyjaciele, goście Radia Wrocław Kultura.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.