Niezwykły świat krótkofalowców (REPORTAŻ, GALERIA ZDJĘĆ)
Na całym świecie jest ich około 2 milionów. Ich świat liczy 340 krajów, ich ambicją jest nawiązanie łączności z każdym miejscem na Ziemi.
Siedzą godzinami przed przed urządzeniami własnej konstrukcji i wołają innych, którzy nasłuchują albo też nawołują. Krótkofalowcy. Na całym świecie jest ich około dwóch milionów, w Polsce około 16 tysięcy. Wrocławianin Adam Grzegorzewski, czyli SP6EBK w reportażu z cyklu "Ocalić od zapomnienia" opowiada o tym, jak zaczęła się jego przygoda z krótkofalarstwem.
Na zdjęciu poniżej budowa radioklubu na wrocławskich Swojczycach. Więcej zdjęć wraz z niezwykłymi opisami znajdziecie w naszej galerii.
W gazetce dla dzieci "Horyzonty techniki" z 1958 roku znalazł instrukcję jak zrobić odbiornik radiowy. Potrzebny był m.in. ołówek i...żyletka:
Jak zrobić radio detektorowe (INSTRUKCJA)
Do dziś wrocławianin ma kilkadziesiąt tysięcy nawiązanych łączności z krótkofalowcami z całego świata. Jakie były początki nadawania na Dolnym Śląsku, jakie warunki trzeba było spełnić żeby móc nadawać, dlaczego to robią? O tym w reportażu opowiada między innymi 83-letni wrocławianin Witold Marchewka. Emerytowany inżynier doskonale zna alfabet Morse"a, potrafi rozpoznać nadającego w kilka sekund. Posłuchajcie:
Reportażu możecie posłuchać tutaj:
ZOBACZ KONIECZNIE: Inne reportaże z cyklu "Ocalić od zapomnienia"
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.