Z Kulturowych Szlaków Dolnego Śląska (Srebrna Góra)
Chronieni grubymi murami rozpoczęliśmy nadawanie specjalnego programu. To kontynuacja niezwykłych opowieści o jeszcze bardziej niezwykłych miejscach.
Jakie były początki Srebrnej Góry, ile kruszcu wydobyto, a ile jeszcze i czy w ogóle srebro jest w okolicy, skąd się wziął pomysł na wybudowanie twierdzy, jakie mała znaczenie militarne i gospodarcze dla regionu, czy kiedykolwiek uda się wyjaśnić wszystkie tajemnice fortu – to tylko nieliczne pytania, na które szukaliśmy odpowiedzi. W forcie stanęło specjalne studio Radia Wrocław, do którego zaprosiliśmy zwiedzających - rozmawialiśmy o ich wrażeniach z pobytu w twierdzy.
Jak zwykle zachęcamy do dzielenia się z nami zdjęciami i wspomnieniami z odwiedzin Srebrnej Góry. Na przesyłki czekamy pod adresem: [email protected]
"Właśnie wróciłem z grzybobrania (dwie godzinki i pełny kosz opieniek). Jak zawsze odpalam PRW a tam Pan Marek w twierdzy. Wobec tego sięgnąłem szybko do mojego małego archiwum i podsyłam
kilka zdjęć. Twierdza - miejsce niesamowite - robi wrażenie. Pozdrawiam / Best regards
Jarek Witowski"
Książę Bolko II sprzedając "Górę Srebrną" niejakiemu Kunadowi z Budzowa, oddał mu prawa do tego miejsca wraz z "wszelkimi z niego dochodami i korzyściami". Bogactwo kryjące się we wnętrzu góry było znane już we wczesnym średniowieczu podkreślał mówił w Radiu Wrocław Kazimierz Gądek komendant Twierdzy Srebrnogórskiej:
Srebrna Góra powraca dziś do swoich górniczych tradycji zapewnia Kazimierz Gądek:
Przemysłowe wydobycie srebra rozpoczęło sie w Srebrnej Górze w XVIII wieku. W tym stuleciu Srebrna Góra została też doceniona za swe walory wynikające z położenia. Niemcy uznawali "las od strony Czech", za naturalną osłonę przed wrogimi wojskami. Charakter obronny miasta wzmocniła budowa twierdzy nad Srebrną Górą i Przełęczą Srebrną. Zarządził ją po wojnie siedmioletniej pruski król Fryderyk II Wielki.
W dawnym pruskim forcie zniszczonym przez wojny i upływający czas, od 2002 roku trwają prace konserwatorskie i rekonstrukcyjne. Nowe życie w kompleks wznoszących się nad miasteczkiem fortów, tchnęły dwa wydarzenia: włączenie go w 2002 roku do zespołu Fortecznego Parku Kulturowego i uznanie twierdzy w 2004 roku za pomnik historii. Prezes Twierdzy Srebrnogórskiej Krzysztof Niebora przyznał na naszej antenie, że otworzyło to drogę do starania się o unijne pieniądze:
Twierdza Srebrnogórska powstała w latach 1763-1785. Pod koniec XVIII wieku należała do najnowocześniejszych tego typu fortyfikacji w Europie.
Niesamowite zdjęcie... Fotografia: Andrzej Palka!
"Serdecznie pozdrawiam z Bath w UK, były mieszkaniec Srebrnej Góry. Andrzej"
Wiadukt Żdanowski
niegdyś.... współcześnie przed remontem... i w trakcie remontu (Fot. Agnieszka Zadęcka)
Napisał do nas Grzegorz Fajdek:
"Na Dolny Śląsk trafiłem w 2008 roku po 27 latach spędzonych w Krakowie - gdzie się urodziłem. Od 2008 roku kiedy pierwszy raz odwiedziłem Srebrną Górę - do dzisiaj jestem z nią związany. To magiczne miejsce które wywiera na człowieku swoje piętno. Nawet nie przypuszczałem że będę przewodnikiem po Srebrnej Górze i okolicach, członkiem regimentu srebrnogórskiego i o bieganiu z wykrywaczem po lasach nie wspomnę. Srebrna Góra także zmienia ludzi których oprowadzam. Często zaczynają się interesować tajemnicami Gór Sowich, historią regionu i fortyfikacjami - właśnie za sprawą pobytu w Srebrnej Górze"
Zdjęcia Agnieszka Sowa:
Zdjęcia z tegorocznej bitwy przesłał nam Paweł Szafran:
Fotografie nadesłał Zbigniew Kulig:
A to fantastyczne zdjęcie przesłał Krzysztof Niebora:
Poniżej zdjęcia Agnieszki Sowy (Radio Wrocław):
Zdjęcia Krzysztofa Niebory (Muflon - MTB na Twierdzy):
Poniżej zdjęcia pokazujące uroki Srebrnej Góry (Krzysztof Winkiel):
Oto zdjęcia Wiaduktu Żdanowskiego od Agnieszki Zadęckiej:
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Z Kulturowych Szlaków Dolnego Śląska (Zamek Książ)
Kulturowe Szlaki Dolnego Śląska (Zamek Czocha)
Z Kulturowych Szlaków Dolnego Śląska (Trzebnica)
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.