Koniec laby, czas do szkoły! Co się zmieniło? (ZDJĘCIA)
W tym roku do pierwszej klasy idzie więcej dzieci niż przez ostatnie lata. To dlatego, że wkracza obowiązek szkolny dla sześciolatków, ale w tym roku w szkolnych ławkach zasiądzie tylko połowa rocznika 2008, ta urodzona w pierwszej połowie roku. Niektórych starszych uczniów też czekają zmiany. Szóstoklasiści napiszą w kwietniu sprawdzian według nowej formuły, a maturzystów czekają nowe egzaminy i będą musieli zdawać pisemnie o jeden przedmiot więcej.
Czy chciałbyś wrócić do szkoły?
Również Tomasz Waszkiewicz z rady rodziców przyznaje, że nowa szkoła to nowa jakość. - Myślę, że na początku dzieci będą czuły się onieśmielone dużymi przestrzeniami, ale po pierwszych kilku dniach na pewno przywykną. Żartujemy, że kiedyś rodzice z naszej gminy szukali koneksji we Wrocławiu, żeby tam zapisać dziecko do szkoły. A teraz wielu wrocławian kombinuje, jak posłać swoje pociechy do szkoły w Tyńcu Małym - opowiada Waszkiewicz.
LIST RZECZNIKA PRAW DZIECKA MARKA MICHALAKA DO UCZNIÓW
Placówka pomieści pół tysiąca dzieci z gminy Kobierzyce. Nowa placówka to nie tylko nowy budynek, ale też biblioteka, własna kuchnia i oczywiście boiska sportowe. Są 4 pierwsze klasy, połowa z dzieci tam uczęszczających to 6-latki. Jest też oddział przedszkolny. Nowa placówka kosztowała 32 mln złotych. Większość pieniędzy pochodziła z Unii Europejskiej.
ZOBACZ TEŻ: Inżynier z gimnazjum. Szkoła przy politechnice już otwarta
A co słychać w liceach? Tutaj nowy rok szkolny równa się - m.in nowa matura. We wrocławskim LO nr 9 nowe zasady egzaminu dojrzałości to w rozmowach uczniów temat numer jeden. Abiturienci będą teraz zdawać 4 a nie - jak do tej pory - 3 obowiązkowe przedmioty pisemne. Zmieni się także forma egzaminu ustnego z języka polskiego. Nie będzie już tak zwanej prezentacji, mocno krytykowanej, szczególnie przez środowiska akademickie.
Dyrektor tej placówki, Izabela Koziej, mówiła na naszej antenie, że bez względu na zmiany jedno się nie zmienia: trzeba brać się do nauki:
9 LO to najpopularniejsza szkoła średnia we Wrocławiu. Na jedno miejsce przypadało w czasie rekrutacji 4 kandydatów. Do tej pory mury tej szkoły opuściło 14 tysięcy osób.
KALENDARZ NA ROK SZKOLNY 2014/2015
- Kalendarz na rok szkolny 2014/2015 przewiduje dwie przerwy świąteczne w zajęciach dydaktycznych: zimową (22-31 grudnia 2014 r.) i wiosenną (2-7 kwietnia 2015 r.).
- Ferie zimowe odbędą się w okresie 19 stycznia - 1 marca 2015 r., w różnych terminach w poszczególnych województwach.
- Ferie letnie – od 27 czerwca do 31 sierpnia 2015 r., dla uczniów wszystkich szkół na terenie kraju (szczegółowe informacje tutaj: Kalendarz roku szkolnego 2014/2015).
- Sprawdzian szóstoklasisty, egzamin gimnazjalny i maturalny oraz egzaminy zawodowe odbędą się według harmonogramu ustalonego przez Dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.
- Po raz pierwszy w tym roku szkolnym uczniowie przystępować będą do nowej matury. Więcej o zmianach TUTAJ.
- 4 763 600 uczniów szkół na terenie całego kraju wróciło do szkoły. Zajęcia w tym roku szkolnym potrwają do 26 czerwca 2015 r.
- W roku szkolnym 2014/2015 do szkół podstawowych uczęszczać będzie 2 347 600 dzieci, do gimnazjów – 1 099 000 uczniów. W szkołach ponadgimnazjalnych naukę rozpocznie lub będzie kontynuować 1 284 000 uczniów, z kolei w szkołach policealnych – 33 000 osób (źródło: aktualne dane z Systemu Informacji Oświatowej).
- To wyjątkowy rok szkolny – naukę w pierwszej klasie rozpocznie bowiem półtora rocznika dzieci. Cały rocznik 7-latków oraz pół rocznika 6-latków. W sumie ok. 535 tysięcy uczniów.
Uczniowie pierwszych klas otrzymają bezpłatny podręcznik do nauki języka obcego oraz materiały ćwiczeniowe do edukacji wczesnoszkolnej.
Więcej informacji na stronie: www.naszelementarz.men.gov.pl
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.