Sygnał cyfrowy. Radiowcy marzyli o nim od lat! (ROZMOWA)
Co to jest radio cyfrowe?
Medium jest identyczne - to fala elektromagnetyczna o odpowiedniej częstotliwości. Inny jest natomiast kształt tej fali. W przypadku sygnału analogowego fala ma kształt sinusoidy. W przypadku cyfrowego - są to prostokąty - wyższe lub niższe, które biegną w czasie. Dopiero odpowiednie przetworniki na wejściu, a na wyjściu dekoder odwraca falę prostokątną na sinusoidę. To, mówiąc najprościej, przekaz sygnału cyfrowego. Wraz z nadejściem techniki cyfrowej dźwięk dociera w krystalicznej postaci. I to jest ta podstawowa różnica odbioru w przypadku stacji, która nadaje analogowo i cyfrowo.
ZOBACZ KONIECZNIE: Słychać nas cyfrowo! Oto prawdziwa rewolucja!
Czy jest to nam rzeczywiście potrzebne?
Jak powstała technika cyfrowa telewizyjna, dla wielu osób też było to coś dziwacznego; zastanawiały się, po co właściwie takie ulepszenie. Ale kiedy w hipermarkecie można było zobaczyć dwa telewizory plazmowe pokazujące ten sam program w technice analogowej i cyfrowej, widać było różnicę. Sprzedawcy śmiali się, że przy obrazie cyfrowym można wręcz liczyć włosy. Podobnie będzie z radiem. Różnicę usłyszymy przede wszystkim w przekazie muzycznym. Muzyka daję głębię, dynamikę i przestrzenność. I to jest to, o czym radiowcy marzyli od wielu, wielu lat.
W przypadku przekazu cyfrowego, można też pokazywać obrazy.
Tak, to zaleta radia cyfrowego DAB +. Owszem, to wymaga pewnych inwestycji, ale nie tak dużych jak w przypadku TV.
Czyli jakich?
Można kupić za 65 zł przetwornik, którym podłączamy zwykłą antenę. I już możemy oglądać na komputerze program cyfrowy telewizyjny oraz słuchać radia cyfrowego DAB+. Można też kupić odpowiedni odbiornik.Kosztuje ok. 300 zł, jest przenośny, elegancki, stereofoniczny.
Czeka nas wyłączenie nadajników analogowych?
Tak, myślę, że za około 5-10 lat nastąpi powolne przejście z sygnału analogowego na cyfrowy. Przez ten długi czas proszę się nie przejmować i nie wyrzucać dobrych odbiorników radiowych! Będą działały. To tak jak ze starymi telewizorami - wystarczy kupić przystawkę. W przypadku radia będzie tak samo.W Polsce w tej chwili z sygnałem cyfrowym DAB+ jest pokryte ok. 6 proc. kraju, 28 proc. Polaków ma możliwość słuchać audycji w tym systemie. W Niemczech jest to 88 proc.
Posłuchajcie całej rozmowy:
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.