Krystalicznie czysty dźwięk i...obraz. Takie jest radio cyfrowe (ROZMOWA)
Co to jest radio cyfrowe?
System DAB+, czyli Digital Audio Broadcasting to tzw. rozsiewcze nadawanie sygnału radiowego drogą cyfrową. Plus oznacza, że jest to radio nowej generacji, wykorzystujące bardziej wydajne metody kodowania sygnału dźwiękowego i bardziej wydajne wykorzystywanie częstotliwości.
Dlaczego system się pojawił?
Pojawił się dlatego, że ludzie w Europie dostrzegali problemy, które pojawiały się od lat na rynku FM, czyli radia tradycyjnego, analogowego. Przewidzieli oni, że za chwilę zabraknie częstotliwości - z tym mamy już do czynienia. Utworzono więc projekt, który nazywał się Eureka 147 (stąd czasami ten standard jest zwany standardem Eureka). Opracowano specjalne metody, przygotowano system pod odbiór w ruchu, co nie do końca jest zapewnione w FM-ie. DAB+ zapewnia idealny odbiór w ruchu, przy założeniu, że jest już wybudowana pewna sieć. Odbiór jest doskonały i możliwy nawet przy prędkościach ok. 300 km/h.
Ale mamy przecież internet, więc słuchać radia możemy z każdego miejsca na ziemi.
To nie jest tak do końca. Porównując sposób konsumpcji radia - lwia część to broadcastng, czyli rozsiewcze nadawania z nadajników naziemnych. W Wielkiej Brytanii zrobiono badania - okazało się, żeby gdyby codzienne audytorium 18 mln ludzi słuchających radia przenieść do obecnej infrastruktury internetowej, zaspokojono by potrzeby tylko 4 mln. Poza tym - jeżeli ktoś mówi, że można pięknie radio odbierać, radzę, żeby wsiadł w pociąg i próbował słuchać w ruchu. Poza tym - internet jest płatny, a my rozmawiamy o radiu dostępnym dla każdego, nie wyłączającym żadnej grupy społecznej. Czwarta rzecz - zasięg internetowy jest budowany w skupiskach ludzkich. A my chcemy docierać w każdy zakątek. Kolejny aspekt - gdy wydarza się sytuacja kryzysowa, taka jak np. huragan w Szwecji, łączność komórkowa i internetowa siada i nie można dotrzeć z informacją do ludzi. Ale upatruję niezwykle ciekawą przestrzeń do zagospodarowania na granicy internetu i radia - możemy przekazywać różne treści i dźwięki drogą broadcastową, a internet mógłby dostarczać nam nowych treści. To tzw. radio hybrydowe, które jest przyszłością.
TUTAJ znajdziesz więcej informacji o systemie DAB+
A dlaczego nie rozwijać analogowego nadawania?
To jest przeterminowana technologia, czterokrotnie droższa od emisji cyfrowej i mniej przyjazna dla środowiska. Kolejna rzecz - wykorzystanie widma częstotliwościowego, które jest dobrem rzadkim, reglamentowanym. W radiu fm nie ma miejsca na rozwój, bo nie ma miejsca dla nowych pomysłów. W radiu cyfrowym miejsca jest bardzo dużo.
Jest jeszcze jedna ważna rzecz - system DAB+ sprawia, że możemy radio...zobaczyć
W radiu cyfrowym jest przewidziany specjalny kanał, w którym możemy przekazywać obrazy - np. okładki płyt, obrazki ze studia, strony internetowe, czy mapkę, jak ominąć korki.
Od kiedy trwa przygoda Radia Wrocław z systemem?
W 2009 roku, po długim czasie przygotowań, zaczęliśmy jako pierwsi w Polsce nadawać w standardzie dab +. Wtedy to były testy - nie bardzo mogliśmy namawiać słuchaczy, żeby kupowali odbiorniki. Bo to ważne - nie da się odebrać sygnału za pomocą starego odbiornika; trzeba kupić nowy. Co jest pocieszające - wszystkie odbiorniki cyfrowe odbierają radio analogowe. Koszt najtańszego cyfrowego odbiornika to ok. 140 zł.
Słuchaj całej rozmowy:
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.