Jak, gdzie i na czym słuchać cyfrowego radia?
Po telewizji - czas na radio. Kolejne rozgłośnie Polskiego Radia nadają swoje programy w technologi cyfrowej wykorzyytując system DAB+. Od pierwszego sierpnia do tego grona dołączyło Radio Wrocław. Nie ma jeszcze decyzji, kiedy system analogowy zostanie wyłączony. Eksperci przewidują, że w Polsce nastąpi to najwcześniej za 5-10 lat. Radioodbiornik analogowy warto jednak zachować mówi w Radiu Wrocław dziennikarz naukowy i wykładowca Wiesław Tomaszewski:
Obecnie nowoczesny radioodbiornik do odbioru cyfrowego kosztuje ok. 300 złotych. Eksperci przewidują jednak, że wraz z rozwojem technologii DAB+ ich ceny będą się obniżać.
Jakie są zalety systemu DAB+? Koniec szumów, idealna jakość dźwięku, łatwość wyszukiwania stacji i programowania. - Nasze programy są nadawane w technologii DAB+, która ma być przyszłością polskich rozgłośni radiowych. System był testowany przez naszą rozgłośnie od 2009 roku, właśnie zaczynamy korzystać z jego możliwości - mówi dyrektor techniczny naszej stacji Mirosław Ostrowski.
CZYTAJ KONIECZNIE: Słychać nas cyfrowo! Radio Wrocław w nowoczesnym wydaniu
Obecnie programy radiowe w formie cyfrowej nadawane są w 21 krajach, głównie w Europie. W naszym kraju emisja DAB początkowo była prowadzona przez spółkę EmiTel we Wrocławiu z obiektu w Żórawinie i z masztu na Instytucie Łączności. 2 czerwca 2009 Radio Wrocław rozpoczęło w ramach testu transmisję trzech programów. Emisja cyfrowa wystartowała oficjalnie w październiku ubiegłego roku w Warszawie i na Śląsku. Po poszerzeniu na początku sierpnia tego rok zasięgu o Wrocław i Szczecin sygnał w systemie DAB+ dociera łącznie do ośmiu milionów Polaków. Docelowo, do końca 2020 roku, nadajniki DAB+ Polskiego Radia mają pokryć swoim zasięgiem obszar całego kraju.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.