Mieszkańcy: To jest upadek Andrzejówki! (POSŁUCHAJ)
Działająca tam kopalnia melafiru złożyła wniosek o przedłużenie koncesji na kolejne trzydzieści lat. Mieszkańcy przekonują, że dla popularnej w całym kraju "Andrzejówki" oznacza to prawdziwy koniec. Burmistrz Mieroszowa Andrzej Laszkiewicz mówi, że spółka może się rozwijać bo pozwala jej na to plan zagospodarowania przestrzennego.
Posłuchaj relacji Radia Wrocław:
Przeciwnikami inwestycji są także mieszkańcy wałbrzyskiego Podgórza. Przez dzielnicę codziennie przejeżdżają setki ciężarówek z kamieniem niszcząc drogi i budynki.
Wóz satelitarny Radia Wrocław odwiedził Rybnicę Leśną:
Kopalnia surowców skalnych znajduje się niecały kilometr od bardzo popularnego schroniska turystycznego „Andrzejówka”. Eksploatacja melafiru prowadzona jest odkrywkowo z użyciem materiałów wybuchowych, systemem ścianowym, stokowo.
Przeciwnikami wydania nowej koncesji są mieszkańcy, ale także niektórzy wałbrzyscy radni. Jak uzasadniają transport kamienia przez miasto niszczy drogi i zanieczyszcza spalinami powietrze. Trasa przewozu melafiru, na bocznicę towarową przy dworcu Wałbrzych Główny, prowadzi ulicami: Wałbrzyską, Niepodległości i Tunelową. Protestujący boją się, że wraz z poszerzeniem wydobycia, ciężarówki będą jeździły także w nocy. Dodają, że kierowcy wypełnionych kruszywem samochodów często łamią przepisy ruchu drogowego, głównie jeżdżąc zbyt szybko.
Ale to nie koniec. Przeciwko kamieniołomom są ekolodzy. Według nich wydobycie melafiru prowadzi do degradacji środowiska. Do tego dochodzi hałas. W kopalni pracują kruszarki szczękowe, przesiewacze, przenośniki taśmowe, maszyny i urządzenia do prowadzenia prac wydobywczych w wyrobisku czy ładowarki hydrauliczne.
W połowie ubiegłej dekady inna niż KSS Bartnica spółka walczyła o nowy kamieniołom, który według specjalistów mógł doprowadzić do likwidacji góry Klin i nieodwracalnych zniszczeń unikatowej przyrody Gór Suchych. Wtedy inwestycję zablokowały organizację ekologiczne. Temat jednak wraca, złoże jest na tyle duże, że firmy wciąż walczą o rozpoczęcie eksploatacji.
Z melafiru powstaje wysokiej jakości tłuczeń m. in pod podkłady kolejowe. Mogą się po nim poruszać pociągi przekraczające prędkość 160 km/h.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.