A oni na tej wojnie już 50 lat (REPORTAŻ)
Prawie pół wieku minęło, od pierwszego klapsa na planie filmu "Czterej pancerni i pies". Dziś w cyklu radiowych reportaży "Ocalić od zapomnienia" historycznych zaglądamy na dawny plan zdjęciowy wrocławskiej Wytwórni Filmów Fabularnych. Rozmawiamy z aktorami i twórcami serialu. W latach 60-tych film cieszył się ogromną popularnością, do tego stopnia, że młodzi chłopcy masowo zapisywali się do wojska. Na temat serialu powstało kilka prac naukowych.
O fenomenie produkcji sprzed lat mówi prezes Stowarzyszenia Klub Pancernych, Marek Łazarz:
W sumie powstało 21 odcinków, serial był już emitowany w Polsce kilkadziesiąt razy.
Posłuchaj całego reportażu:
W reportażu głos zabrali: Marek Łazarz, prezes Stowarzyszenia Klub Pancernych; Stefan Kurzyp, operator kamery przy pierwszej serii serialu. Fragnment archiwalnej audycji Maksymilina Kubicy i rozmowa z kierownikiem produkcji. Fragment audycji Dariusza Litery, który kilka lat temu rozmawiał z aktorami.
Radio Wrocław
Cmentarz Św. Rodziny przy ul. Smętnej na Sępolnie we Wrocławiu. Odcinek II - 'Radość i gorycz'. Na wspomnianym cmentarzu powstały ujęcia przy bramie cmentarnej oraz scena, w której Janek i Gustlik chcą rozstrzelać grabarza. Pozostałe sceny zrealizowano na Cmentarzu Żydowskim przy ul. Ślężnej.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.