"Czarna Dywizja" zwyciężyła
Najpierw swoje umiejętności sprawdzali żołnierze17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej w Międzyrzeczu, z kolei następnego dnia "do boju" stanęli chemicy z 10 Brygady Kawalerii Pancernej ze Świętoszowa oraz 11 Batalionu Dowodzenia z Żagania.
Konkurencji było 10. Zawodnicy musieli, między innymi, założyć maskę przeciwgazową na czas, przygotowć samochód opancerzony do położenia bojowego, rozwiniąć zestaw meteorologiczny i dokonać pomiary.
- Jedną z koronnych dyscypliną zawodów poddziałów chemicznych jest pokonanie pieszo odcinka terenu skażonego. Żołnierze z nałożonymi maskami przeciwgazowymi oraz ubrani w odzież ochroną z nałożonym oporządzeniem, mają za zadanie pokonać w jak najkrótszym czasie odcinek 500 metrów - informują organizatorzy zawodów.
fot. chor. Rafał Mniedło
- Z pośród wszystkich konkurencji, najtrudniejszą dyscypliną pod względem fizycznym, jest pokonanie odcinka terenu skażonego. Natomiast przygotowanie instalacji rozlewczej do likwidacji skażeń sprzętu przy użyciu prądownic szczotkowych to prawdziwy sprawdzian umiejętności praktycznych moich żołnierzy – dodała dowódca plutonu chemicznego z 10 Brygady Kawalerii Pancernej ze Świętoszowa, podporucznik Anna Jagielnicka.
fot. chor. Rafał Mniedło
Ostatecznie zawody wygrali chemicy z 10 Brygady Kawalerii Pancernej ze Świętoszowa. Zajęli pierwsze miejsce zarówno w kategorii pododdziałów rozpoznania skażeń jak i pododdziałów likwidacji skażeń. Tuż za nimi na drugich lokatach uklasyfikowali się żołnierze z 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej w Międzyrzeczu.
fot. chor. Rafał Mniedło
Zwycięzcy z Dolnego Śląska będą rywalizować podczas zawodów użyteczno - bojowych Wojsk Chemicznych Rodzajów Sił Zbrojnych, które odbędą się pod koniec maja na poligonie w Drawsku Pomorskim.
fot. chor. Rafał Mniedło
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.