Moda na sukces czy moda na Wrocław?
- Amerykański tasiemiec może być kręcony w stolicy Dolnego Śląska - informuje gazetawroclawska.pl. I odsyła do konta producenta opery mydlanej Caseya Kasprzyka na portalu społecznościowym Twitter. Jeżeli "Mody na sukces" nie będzie to nie znaczy, że miasto filmowego "sukcesu" nie odniosło.
Wrocław, czyli "Pierwsza miłość"
Autorzy serialu wykorzystują charakterystyczne wrocławskie plenery i najpiękniejsze miejsca. Sceny do filmu kręcone były m.in. w: Ogrodzie Japońskim, Parku Szczytnickim, Rynku czy na pl. Solnym. Serial jest jednym z najpopularniejszych w Polsce. Ogląda go średnio 2 miliony widzów.
"Głęboka Woda"
2-3 lata temu w stolicy Dolnego Śląska powstał serial obyczajowy, pokazywany później w TVP 2. Film reżyserowała Magdalena Łazarkiewicz, a wystąpiły w nim takie gwiazdy jak Marcin Dorociński, Teresa Budzisz-Krzyżanowska czy Rafał Maćkowiak (Zobacz). Opowiadał o problemach pracowników Ośrodka Pomocy Społecznej. Zdjęcia kręcone były m.in. w Radiu Wrocław.
Wrocław "Galerią" stoi
Większość zdjęć kręconych jest w ATM-ie w Bielanach Wrocławskich. To właśnie w tamtejszym studiu powstała tytułowa galeria. Ekipę serialu można też spotkać na ulicach Wrocławia. Zdjęcia były już kręcone m.in. na Ostrowie Tumskim czy działkach na Kozanowie. W "Galerii" oglądaliśmy m.in. Julię Pietruchę, Bartosza Porczyka,Tomasza Dedka, Marka Siudyma. Tytułowa handlowa galeria to tylko pretekst do przedstawienia ludzkich postaci i ich historii.
ATM kręciło też we Wrocławiu: "Dlaczego ja" i "Trudne sprawy", które są emitowane są wciąż w Polsacie.
Grube miliony...
Seriale oglądam bardzo rzadko, ale gdyby okazało się to prawdą to z chęcią usiadłabym w fotelu, by zobaczyć znajome miejsca. Tylko czy na pewno znajome? Zastanawiam się, gdzie trzeba byłoby kręcić, by znane one były przeciętnym Wrocławianom, a jednocześnie pasowałyby do koncepcji serialu. O ekipę filmową mogą walczyć tylko... pałace i luksusowe hotele. |
Wrocław zagrał też w "80 milionach" Waldemara Krzystka. Scenerią dla filmu był m.in. Most Grunwaldzki. Tytuł filmu nawiązuje do podjęcia z banku, na 10 dni przed wprowadzeniem stanu wojennego i złożeniu w depozycie wrocławskiej kurii przez związkowców majątku dolnośląskiej Solidarności w wysokości 80 milionów złotych.
Przedmieście Oławskie, m.in ulica Miernicza, zagrało natomiast w "Avalonie" z Małgorzatą Foremniak w roli głównej. Ta ulica to ulubione miejsce reżyserów, którzy najczęściej kręcą tam obrazy z okresu drugiej Wojny Światowej.
We Wrocławiu powstał co czwarty film nakręcony w Polsce po wojnie. Wrocław dzięki filii Łódzkiej Wytwórni Filmów Fabularnych stał się pionierem polskiej kinematografii. To tutaj narodziły się polska szkoła filmowa, kino autorskie czy kino moralnego niepokoju.
Schowaj tę pukawkę, durniu, dopóki mam ochotę jeszcze z tobą rozmawiać!
W kultowych "Czterech pancernych i psie" wystąpiły m.in. Zakrzów i Krzyki. Załoga Rudego 102 zawędrowała na ulicę Okulickiego i na Cmentarz Żydowski przy ulicy Ślężnej. Most Swojczycki i ulica Mickiewicza stały się tłem dla serialu "Stawka większa niż życie". Hans Kloss upodobał sobie również Ostrów Tumski.
Z kolei wiadukty nad ulicą Komandorską i Zielińskiego oglądaliśmy w filmie Andrzeja Wajdy "Popiół i diament". Hotel Monopol, budynek sądu na Podwalu oraz m.in. ulica Świdnicka były tłem dla filmu "Konsul" ze świetną rolą Piotra Fronczewskiego.
"Człowieczy los" w Jałcie i we Wrocławiu
Ostrów Tumski zagrał w słynnym serialu Anna German opowiadającym o życiu i karierze piosenkarki. Film pokazywany w ub. roku w publicznej telewizji bił rekordy oglądalności. Obejrzało go ponad 6 milionów osób. Artystka we Wrocławiu mieszkała w latach 50 i 60, tu też studiowała i debiutowała jako piosenkarka w teatrze Kalambur.
Współczesny obraz miasta możemy oglądać w serialach m.in. w "Fali zbrodni" i serialu "Świat według Kiepskich" wciąż emitowanych w telewizji. Plenery Wroclawia można było również dostrzec w serialu "Tancerze".
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.