Prof. Galos patronem biblioteki (Zobacz)

| Utworzono: 2014-01-22 14:14 | Zmodyfikowano: 2014-05-01 00:12
Prof. Galos patronem biblioteki (Zobacz) - fot. Makago/ Wikipedia
fot. Makago/ Wikipedia

Od środy jest nim Prof. zw. dr Adam Galos - wybitny historyk, organizator i pierwszy dyrektor Instytutu oraz wieloletni prezes Wrocławskiego Towarzystwa Miłośników Historii. Zmarł w zeszłym roku.

Tablicę upamiętniającą jego nazwisko odsłoniła na ścianie biblioteki żona, Ewa Galos.

Podczas uroczystości opowiadała jak w 1946 roku naukowiec wyposażał od zera puste półki na książki.

Jego współpracownik Krzysztof Kawalec, również wspominał.

Biblioteka im. Adama Galosa znajduje się przy ulicy Szewskiej 49.

W czasie wojny prof. Galos służył w Armii Krajowej, był redaktorem konspiracyjnego pisma "Na placówce". Został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Złotym Krzyżem Zasługi.

Adam Galos był niekwestionowanym znawcą dziejów Niemiec, historii Prus i Zaboru Pruskiego, a także stosunków Polsko-niemieckich. Spod jego pióra wyszła słynna "Historia Niemiec" napisana wspólnie z inną sławą wrocławskiego instytutu Historii Uniwersytetu Wrocławskiego profesorem Władysławem Czaplińskim.

Adam Galos urodził się w Krakowie 22 lipca 1924 roku. Był synem prawnika a zarazem oficera Wojska Polskiego Stanisława Galosa. Galos senior w 1939 roku pracował w sztabie obrony Warszawy, dlatego  także i jego syna II wojna światowa zastała w stolicy. Adam uczęszczał tam do słynnego liceum Batorego, w czasie okupacji był słuchaczem tajnych kompletów. Pod koniec wojny los ponownie rzucił go do Krakowa, gdzie tuż po jej zakończeniu, obronił tytuł magistra na Uniwersytecie Jagiellońskim. Do Wrocławia trafił w 1946 roku. Z miastem związał całe swoje dalsze życie. Po przyjeździe nad Odrę Galos szybko znalazł zatrudnienie na Uniwersytecie Wrocławskim w Instytucie Historii. Trafił tam na Henryka Wereszyckiego. To pod skrzydłami tego profesora u Galosa rozkwitła miłość do historii oraz wstręt do partyjnej hagiografii i jej anty-niepodległościowego nastawienia. Wereszycki był wielokrotnie szykanowany przez komunistów. Nie zrażał się tym i z uporem wpajał swym studentom i doktorantom zamiłowanie do zgłębiania prawdy historycznej.

Galos pod skrzydłami Wereszyckiego obronił w 1950 roku doktorat, stając się z czasem jednym z najbliższych współpracowników profesora. W 1955 został docentem, w 1967 profesorem nadzwyczajnym, a w 1989 profesorem zwyczajnym.

Adam Galos ma na swoim koncie ponad 650 publikacji - przede wszystkim związanych z historią Niemiec, ale nie tylko. Pisał o dziejach Galicji, specjalizował się w opisywaniu obchodów rocznicowych w Polsce i innych krajach. Profesor wykształcił setki studentów - pod jego okiem powstało prawie 300 prac magisterskich i ponad 20 doktorskich.


Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.